Prezident Václav Klaus vyznamenal při příležitosti výročí vzniku samostatného československého státu 22 osobností. Nejvyšší státní vyznamenání, Řád Bílého lva, propůjčil veteránům druhé světové války Alexandru Beerovi a Vasilu Korolovi. Oba bojovali za osvobození Československa na východní frontě. Řád vojenské skupiny dostali za zásluhy o obranu státu a bojovou činnost.
Klaus, který příští rok v úřadu končí, uděloval státní vyznamenání na oslavě 28. října naposledy. Medailí za zásluhy ocenil mimo jiné oštěpařku Barboru Špotákovou, předsedu Akademie věd ČR Jiřího Drahoše, exilového spisovatele Otu Filipa či někdejšího fotbalového brankáře Iva Viktora.
Řád Tomáše Garrigua Masaryka Klaus propůjčil šesti lidem za zásluhy o rozvoj demokracie a lidských práv. Ocenění převzali bývalí političtí vězni Leopold Färber, Jaroslav Fořt, Jaromír Jarmara, Josef Plocek, Hubert Procházka a Drahomíra Strouhalová. Většina z nich se postavila nacistické i komunistické totalitě a zaplatili za to lety strávenými ve vězení.
Dvojnásobná olympijská vítězka Špotáková se stala třetí českou atletkou, která se dočkala ocenění ještě v době své aktivní kariéry. Před ní se to podařilo jejímu současnému kouči Janu Železnému, o tři roky později byl vyznamenán vícebojař Roman Šebrle. "Musím přiznat, že mě to vzalo. Všechno se vším - atmosféra, důstojnost, navíc v den výročí založení republiky se setkat s takovými lidmi, kteří bojovali za republiku, s hrdiny a výjimečnými osobnostmi z různých oborů," uvedla Špotáková na webu Českého atletického svazu.
Spisovatel a publicista Ota Filip, který v sedmdesátých letech emigroval do Německa, byl v roce 1951 odveden k "černým baronům", kde se zapletl do připravovaného útěku, nakonec ho ale vyzradil. Sám po letech přiznal, že selhal. V roce 1970 byl komunistickým režimem odsouzen za podvracení republiky. Později musel čelit obvinění, že se dobrovolně zavázal ke spolupráci s StB, avšak obvinění popřel. Jeho syn Pavel Filip spácha lv roce 1998 v Německu sebevraždu krátce poté, co bavorská televize odvysílala dokument obsahující těžká obvinění na adresu jeho otce kvůli údajné spolupráci s komunistickým režimem.
Medaili Za hrdinství Klaus udělil lékaři Rudolfu Zvolánkovi. Loni v březnu zachránil těžce zraněného muže, který byl vtažen do mísicího zařízení na plasty. Zvolánek po marných pokusech o vyproštění zraněného muže operoval přímo uvnitř stroje.
Medaili Za zásluhy dostalo celkem třináct osobností. Vyznamenání získal také plastický chirurg Ladislav Bařinka, psychiatr Jiří Raboch, zesnulý hematolog Vladimír Koza, vědci Gabriela Basařová, Václav Havlíček, Lumír Sommer, historik umění Petr Wittlich, hudební skladatel Marek Kopelent a jeden z držitelů ocenění Česká hlava Miroslav Šťastný.
"Medaile Za zásluhy je asi pro každého to nejvyšší možné ocenění v občanském životě, které může dostat," řekl Drahoš. Rektor ČVUT Václav Havlíček řekl, že medaili vnímá jako ocenění celé školy. Technika je podle něj někdy jednostranně a negativně prezentována v souvislosti s vlivem na životní prostředí. "Vidím v tom poselství, že pan prezident si uvědomuje důležitost vědy a techniky," podotkl Havlíček.
Premiér Petr Nečas (ODS) se ze slavnostního ceremoniálu omluvil ze zdravotních důvodů, celý svůj program zrušil kvůli zraněnému lýtku. Na Pražský hrad nepřišel ani ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09). "To vyznamenání předává hlava státu a je jedno, jestli tam někde vzadu sedí ti či oni. Podle mě bychom se my, politici, neměli brát tak vážně. My nemáme žádný vliv na význam takové události," řekl serveru Lidovky.cz.
Úplný seznam oceněných osobností naleznete ZDE.