Klaus zahájil na Vítkově oslavy státního svátku

Domácí
28. 10. 2010 10:11
Pietní akce na Vítkově se zúčastnil Václav Klaus i přední ústavní činitelé.
Pietní akce na Vítkově se zúčastnil Václav Klaus i přední ústavní činitelé.

Prezident Václav Klaus společně s předsedy obou komor parlamentu Miroslavou Němcovou (ODS) a Přemyslem Sobotkou (ODS) zahájil dnešní oslavy 92. výročí vzniku samostatného československého státu položením věnců u Národního památníku na pražském Vítkově.

Ranní pietní akce se zúčastnili také ministr obrany Alexandr Vondra (ODS), ministr vnitra Radek John (VV), náčelník generálního štábu Vlastimil Picek, pražský primátor Pavel Bém (ODS), další politici, zástupci někdejších politických vězňů a váleční veteráni.

Po vojenské přehlídce prezident vojáky pozdravil a spolu s ostatními politiky položil k památníku věnce. Minutou ticha pak přítomní uctili památku všech, kteří v bojích za samostatnost Československa zahynuli. Klaus na závěr pietního aktu předal Pamětní stuhu prezidenta republiky bojovému praporu posádkového velitelství Praha.

Památník na Vítkově byl postaven ve 30. letech 20. století jako připomínka vzniku Československa a hrdinství československých legionářů z první světové války. Po rozsáhlých opravách byl znovu otevřen před loňskými oslavami vzniku samostatného Československa. Historický objekt zrekonstruovalo Národní muzeum za 321 milionů korun. Památník by měl sloužit jako muzeum českých a československých moderních dějin i jako místo slavnostních aktů.

Klaus zavěšuje na vlajku se státním znakem šerpu.V prostorách památníku v minulosti například zasedal parlament, později sloužil jako mauzoleum komunistických předáků. Jejich ostatky byly po roce 1989 předány příbuzným nebo uloženy do hromadného hrobu na Olšanech.

Václav Klaus po krátkém pietním aktu odjel z Vítkova na Pražský hrad, kde položil věnec k soše T. G. Masaryka na Hradčanském náměstí. Při kladení věnců na prezidenta, který předtím také o svátečním dnu přijal členy diplomatického sboru, sledovaly davy lidí, většinou turistů. Někteří využili příležitost a prezidenta s chotí Livií si na památku fotografovali nebo se s prezidentským párem nechali vyfotografovat. Pěvecký sbor tam také zazpíval oblíbenou Masarykovu píseň Ach synku, synku.

Oslavy státního svátku již tradičně vyvrcholí slavnostním večerem ve Vladislavském sále Hradu, kde prezident vyznamená asi dvě desítky osobností.

Politici, účastníci odboje a další lidé si dnes připomněli výročí založení samostatného československého státu také tradičně v panteonu Národního muzea. V projevech řečníků často zněla slova svoboda a demokracie a výzvy k uchování historické paměti. Někteří ale také poukazovali na to, že se dějiny v současné době prý dezinterpretují.

Na shromáždění v Národním muzeu přišli například ministři Alexandr Vondra a Radek John, předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, projev měl rovněž dosluhující primátor Pavel Bém. Zúčastnil se i předseda Senátu Přemysl Sobotka a předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová.

 

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ