Klvaňa jako "pan Radar" v dubnu končí. Úkol prý splnil
04.03.2008 19:25 Původní zpráva
Necelý rok strávil Tomáš Klvaňa v roli vládního zmocněnce pro radar. Svůj úkol - nabídnout veřejnosti maximum informací o radarové základně, kterou Američané chtějí postavit v Brdech - prý do puntíku splnil. V dubnu tak ve funkci končí. Proti radaru přesto zůstává většina občanů.
Na konci března se chystá vládní zmocněnec pro radar Tomáš Klvaňa skládat účty. V závěrečné zprávě, se kterou předstoupí před kabinet premiéra Mirka Topolánka, bude mít u všech kolonek jediné slovo: splněno.
"Informovali jsme občany o vyjednávání, o všech parametrech chystané základny, vytiskli jsme několik brožurek a objeli celou republiku," vypočítal dnes pro server TÝDEN.CZ "pan Radar", jak si Klvaňa nechal přezdívat.
Co také o Klvaňovi zaznělo |
* Jan Tamáš, mluvčí iniciativy Ne základnám: "Klvaňova kampaň je jedno velké fiasko." * Jan Neoral, starosta Trokavce: "Klvaňa neinformuje, ale propaguje a přesvědčuje." * Starostové měst a obcí v okolí Brd: "Vyzýváme starosty obcí, aby se nezúčastňovali schůzek, které svolává Tomáš Klvaňa. I my je budeme ignorovat. Vláda nás uráží a podceňuje tím, že k jednání sama nepřijde a posílá vyjednavače." * Jan Májiček, mluvčí iniciativy Ne základnám: "Pan Klvaňa není schopen odpovědět na tak zásadní otázky, jako je důvod výstavby radarové stanice a záruky zdravotní nezávadnosti." * Prezident Václav Klaus: "Pokud někdo tyto argumenty trivializuje a zjednodušuje přirozené obavy občanů, jako to dělá vládní koordinátor pro radar Tomáš Klvaňa, dělá tím medvědí službu snahám domluvit se." |
Dostatek informací o zvažované základně podle něj lidé přitom měli již začátkem roku. "Češi mají potřebné informace, jejich zájem o problematiku ale postupně upadá," nechal se zmocněnec slyšet v lednu.
Konec zmocněnce těší odpůrce radaru
Veřejnost si však Klvaňa na svoji stranu nikdy nezískal (na jedné z besed s občany dokonce utržil zásah vajíčkem do saka). Odchodem z pozice vládního vyjednavače tak potěší početný zástup kritiků.
Ti mu mimo jiné vyčítají, že místo aby informoval o argumentech pro a proti, spíše veřejnost přesvědčuje o výhodnosti předem dohodnutého vládního kroku.
"Důvody proti jsou v oficiálních materiálech vždy příslušně okomentovány, aby si člověk mohl udělat 'správný' názor," říká mluvčí iniciativy Ne základnám Jan Tamáš.
"Připomíná nám to dobu před listopadem 1989. Vláda si najímá lobbistu, aby prosadil její záměr proti vůli občanů," dodává mluvčí.
Výhrady proti vládní kampani a angažmá Klvani neskrývají ani představitelé Ligy starostů. Ta sdržuje třicítku brdských obcí, jejichž radniční šéfové nesouhlasí s umístěním radarové základny v Česku.
"Pan Klvaňa si počíná nešťastným a zavádějícím způsobem. To alespoň přispělo k tomu, že se mezi lidmi zvýšil odpor k té stavbě," myslí si Jan Neoral, starosta Trokavce, jedné z brdských obcí.
Zprávu, že se Klvaňa na konci března poroučí, přivítal s potěšením. "Udělalo nám to velkou radost, ještě by měl odstoupit premiér Topolánek," říká starosta.
Lidé jsou stále proti stavbě
Poslední průzkumy veřejného mínění ukazují, že odpůrců radarové základny spíše přibývá. Na konci roku se stavbou nesouhlasily téměř dvě třetiny lidí.
Že se nepodařilo přesvědčit veřejnost o důležitosti radaru, považuje za jediný nedostatek kampaně - která jen loni vyšla na 15 milionů korun - i sám Klvaňa.
"Věřím, že v budoucnu se však pravda ukáže. Pro občany je to zatím příliš ožehavé téma," uvedl zmocněnec. Ten i nadále plánuje vládě radit v komunikaci ohledně radarové základny. Zároveň se však chce opět věnovat svým předchozím zaměstnáním.
"Začnu opět přednášet na pražské New York University a vrátím se i do soukromého sektoru," potvrdil Klvaňa v telefonickém hovoru z USA.
Foto: Tomáš Nosil, Jan Schejbal
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.