Knihkupectví schovalo Obermannovou, Havla prodá víc

Domácí
22. 12. 2011 17:55
Spisovatelka Irena Obermannová.
Spisovatelka Irena Obermannová.

Zatímco o Havlovy knihy je v prodejnách zájem, spisovatelce Ireně Obermannové, která o údajném vztahu s ním sepsala Tajnou knihu, exprezidentova smrt nové čtenáře nepřinese. Kontroverzní román je totiž pro Čechy ve chvílích státního smutku nezajímavý.

Smrt autora s sebou téměř pravidelně přináší zvýšenou poptávku po jeho knihách, jako tomu bylo naposled například po vraždě spisovatelky Simony Monyové. V případě Havlova úmrtí však roste zájem především o biografie z pera cizích autorů.

Prosím stručně, Člověk Havel či Disident. To jsou knihy, které po smrti Václava Havla mizejí nejčastěji z výloh českých knihkupectví. "Zájem vzrostl několikanásobně. Více jak o 250 procent," potvrdila on-line deníku TÝDEN.CZ tisková mluvčí knihkupectví Neoluxor Zuzana Turňová.

"Havel není Viewegh. Zájem o exprezidentovy knihy je v porovnání s minulými týdny fantastický, ale měli bychom ta čísla brát s rezervou," uvedl Zdeněk Fekar z knihkupectví Kanzelsberger. Tituly bývalé hlavy státu se totiž nikdy neprodávaly v nákladech jako bestsellery.

"Svinstvo" Obermannové netáhne

Havlovo jméno nepřímo ovlivnilo knižní trh už před jeho smrtí. Důvodem bylo vydání kontroverzní Tajné knihy spisovatelky Ireny Obermannové. Autorka v ní popisuje milostný vztah s "největším Čechem", kterým má být právě exprezident.

Kniha, která po svém vydání rozpoutala bouřlivou diskusi a Havel se od ní distancoval, teď však Čechy netáhne. Do svých knihoven si raději než senzační odhalení kupují Havlovy hry nebo rozhovory.

Spisovatelka Irena Obermannová."U nás se samozřejmě zvýšil zájem o knihy pana prezidenta. Ta neslýchaná nestydatost v podobě Tajné knihy ale u nás na pultech ani není. Mám ji ve skladu a lidé se po ní téměř neshánějí," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ majitelka benešovského knihkupectví Daniela Bendová. Výloha jejího obchodu se pro následující dny proměnila ve smuteční. Zdobí ji knihy exprezidenta ze sbírky paní majitelky a Havlova fotografie s černou páskou.

I to dává tušit, že majitelka středočeského knihkupectví nedá na odkaz bývalé hlavy státu dopustit. "Když se náhodou někdo po knize Obermannové shání, zeptám se ho, jestli tu drzost opravdu chce. Když na tom trvá i přes mé varování, dojdu do skladu," popisuje odpor k diskutované knize Bendová.

Kolegové z konkurenčních prodejen sice přiznávají, že zájem o knihu Obermannové je od jejího vydání velký, v posledním týdnu ale vzrostl minimálně, a to spíše z důvodů předvánočních nákupů. "Cenzurovaným" zbožím, jako je tomu v Benešově, se však Tajná kniha v pražských knihkupectvích nestane.

Výtisky stačí. Zatím

Knihy Havlovy i o Havlovi čtenáře zajímají natolik, že z prodejen mizejí poslední kusy. Největší zájem je především o Člověka Havla. "To už je vlastně poslední titul, který nám tu zbyl, navíc se jedná o dotisk," dodala Bendová.

Další vlna publikací zaplaví české prodejny pravděpodobně v následujících dnech. Ještě před Vánocemi vyjde třeba vzpomínková kniha z nakladatelství Petrklíč. Právě nové knihy popisující život prvního porevolučního prezidenta by podle odborníků mohly tržby knihkupců opět rapidně zvednout.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ