Pražský městský soud se začal podruhé zabývat sporem bývalého ředitele Národní galerie (NG) v Praze Milana Knížáka a historika umění Jiřího Fajta. Fajt chce po Knížákovi omluvu, bývalý ředitel podle něj svými výroky v České televizi ovlivnil výběrové řízení na šéfa galerie v roce 2010. Kunsthistorik byl jedním z kandidátů, místo nedostal.
Soud dříve rozhodl, že se Knížák omlouvat nemusí. Odůvodnil to tím, že svá tvrzení pronesl v pořadu s nízkou sledovaností. Omluva přes ČTK a jeden z celorepublikových deníků by tak byla nepřiměřená. Proti tomuto verdiktu se Fajt odvolal a odvolací senát následně rozsudek zrušil a vrátil případ k novému projednání. Městský soud podle něj neposoudil, zda bývalý ředitel galerie historika umění skutečně poškodil.
Knížák v roce 2010 v pořadu Kontexty mimo jiné řekl, že kunsthistorici, kteří před ním vedli Národní galerii, ji dovedli "do naprosto dezolátního stavu". "A nejhorší byl pan ředitel Fajt, který ji zcela ekonomicky zruinoval". Fajt nicméně nikdy nebyl generálním ředitelem NG a tvrdí, že na ekonomický chod galerie neměl vliv. Byl šéfem Sbírky starého umění.
V pořadu Události a komentáře v roce 2008 dal pak Knížák do souvislosti působení Fajta v pozici šéfa Sbírky starého umění s kontrolou ministerstva financí, která našla v hospodaření galerie chybu ve výši 645 milionů korun. To je podle žaloby nutné chápat jako "útok žalovaného na občanskou a profesní čest žalobce i na jeho dobrou pověst".
Z důkazů, které Knížákův právní zástupce soudu předložil, vyplynulo, že v galerii bylo nehospodárně a neefektivně vynaloženo přes 27 milionů korun. Soudkyně Veronika Křesťanová právníkovi pak nařídila, aby doložil, za kolik prostředků nesl odpovědnost Fajt. Jednání proto odročila do poloviny října.
Výběrová komise doporučila v dubnu 2010 Fajta tehdejšímu ministrovi Václavu Riedlbauchovi jako nového ředitele galerie. Ministr se nakonec rozhodl Fajta nejmenovat.
Kontroverzní český výtvarník, sochař, malíř a hudebník Knížák stál v čele NG od léta roku 1999 celkem 12 let. Ve funkci ho loni nahradil ekonom Vladimír Rösel