Vládní krize
Koalice chce pokračovat v pondělí. Klaus čeká ústupky
14.04.2011 11:50 Aktualizováno 14.04. 14:29
Jednání zástupců koaličních stran v Kramářově vile o východisku z vládní krize už opustili vyjednávači Věcí veřejných. Šéfka sněmovní frakce VV Karolína Peake řekla, že navrhované varianty řešení chtějí VV projednat na stranických grémiích. Koaliční jednání budou pokračovat v pondělí. Straničtí předsedové ODS, TOP 09 a VV se předtím setkali s prezidentem Václavem Klausem.Ten novinářům po schůzce na Hradě řekl, že každý z jejích účastníků dobře ví, že musí ustoupit. Koaliční strany také musejí snížit vzájemné mediální ataky.
Petr Nečas, Karel Schwarzenberg a Radek John se s prezidentem na necelou hodinu sešli před polednem. Dosud nejsou známy varianty nové koaliční spolupráce stran, jak o nich ve středu pozdě večer jednal v Kramářově vile tucet zástupců ODS, VV a TOP 09. Je pouze zřejmé, že se další spolupráce stran neobejde bez personálních změn v kabinetu. Těm se brání zejména TOP 09, jejíž místopředseda Miroslav Kalousek tvrdí, že jeho stranu nedoprovázejí skandály.
"TOP podporuje svého premiéra v jeho návrzích, které předal prezidentovi. Ustoupí-li on, logicky ustoupíme s ním. Personální ústupky v řadách topky nedávají logiku, Topka koalici žádným skandálem nezatížila," naznačil zdroj ČTK z TOP 09, že ústupek by se mohl týkat požadavků ODS a TOP 09 na odchod ministrů VV Johna a Josefa Dobeše z vlády.
Klaus ve středu prohlásil, že zve předsedy k zásadnímu jednání o současnému rozkolu ve vládě. Zdůraznil, že je třeba jednat o tom, jak - a eventuálně zda vůbec - pokračovat v současné vládní sestavě. Důvěra v kabinet premiéra Nečase je podle něho vážně narušena, uvedl po zveřejnění nahrávky, která má dokládat podíl ODS na vnitrostranickém puči ve Věcech veřejných.
Od čtvrtečního jednání neformální K12 si jeho účastníci slibují, že bude kratší než středeční pětihodinové. "Buď se dnes odpoledne dohodneme, nebo nemá cenu dále pokračovat," řekl jeden z vyjednávačů. Odmítl popsat varianty východiska z vládní krize, protože se podle něj účastníci jednání zavázali mlčenlivostí.
Prezident má od pondělí na stole rezignaci ministra dopravy Víta Bárty a také návrhy na odvolání ministra školství Dobeše a ministra vnitra Johna. S podpisem dokumentů, které by znamenaly odchod všech tří politiků VV z vlády, čeká. Podmiňuje ho tím, že mu premiér Nečas představí plán dalšího fungování kabinetu. Všechny tři koaliční strany zdůrazňují, že chtějí přes spory dále spolupracovat.
Na nahrávce, kterou ve středu zveřejnil server TÝDEN.CZ, poslankyně Kristýna Kočí naznačuje, že na krizi Věcí veřejných a potažmo celé vlády se od loňska podílela ODS. Kočí tvrdí, že v rozhovorech "záměrně potvrzovala a dále rozvíjela spekulativní informace", které šíří její bývalí kolegové z VV.
Podle autora nahrávky Lukáše Vícha si Kočí pozvala jeho a další členku severomoravských VV do Prahy, aby se je pokusila zverbovat pro svůj plán na opuštění nejmenší vládní strany. Kočí podle svých slov na nahrávce svou "rebelii" uvnitř VV plánovala společně s předsedou sněmovního klubu ODS Petrem Tluchořem, který má podle ní ve straně premiéra Nečase "obrovskou sílu". Oháněla se také tím, že za její skupinou stojí justice a možná ji podpoří i exprezident Václav Havel.
Kočí na nahrávce zveřejněné serverem TÝDEN.CZ mluví o návratu bývalého ministra životního prostředí Pavla Drobila do politiky. Místopředseda ODS musel z vedení resortu koncem loňského roku odejít, když vypukla kauza údajné korupce ve Státním fondu životního prostředí. Údajně se zde prostřednictvím svých podřízených snažil nelegálně získat peníze na financování ODS a své další politické kariéry. Právě od Drobila se prý Kočí již v neděli dozvěděla o existenci nahrávky, kterou ve středu zveřejnil TÝDEN.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.