Kocáb: Nečasova vláda na problematiku Romů kašle

Domácí
14. 9. 2011 19:30
Bývalý ministr pro lidská práva MIchael Kocáb.
Bývalý ministr pro lidská práva MIchael Kocáb.

Kabinet Petra Nečase problémy romské populace neřeší, nezajímá se o ně a nerozumí jim. O nic lepší mínění nemá bývalý ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb ani o své nástupkyni, vládní zmocněnkyni pro lidská práva Monice Šimůnkové. Rezignovalo se na inkluzivní vzdělávání romských dětí i na obyčejnou lidskou komunikaci s jejich rodinami, domnívá se Kocáb.

Nespokojenost s vládním přístupem vyjádřil Kocáb spolu s dalšími 220 signatáři v petici, kterou ve středu odevzdal na úřadu vládě. Svůj podpis pod ni připojili i dokumentaristka Olga Sommerová, bývalá chartistka Anna Šabatová či teolog Tomáš Halík. "Reprezentativní vzorek", nazývá je v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ Kocáb vznešeně. Méně vybíravým jazykem hodnotí postup vládního kabinetu v řešení etnického napětí na severu Čech: "Vláda na to kašle." (Premiér Nečas ve středu odpoledne prohlásil, že problém Šluknovska považuje za prioritu, a rozpočet policie nařídil zvýšit o 700 milionů - pozn. red.)  

V petici si stěžujete na to, že vláda neuplatňuje systémová řešení. Která to jsou?

Vládní politika se má řídit schválenou koncepcí romské integrace na období 2010 až 2013, kterou jsme schválili ještě za vlády Jana Fischera. A ta nejenže nabízí konkrétní řešení, ale jednotlivým resortům ukládá termínované úkoly, které však vláda neplní.

A které úkoly to tedy jsou?

Tak například do 30. 1. 2010 mělo ministerstvo školství přezkoumat postup poraden v souvislosti s diagnostikou speciálních vzdělávacích potřeb dětí. Máme totiž problém, že až 30 procent romských dětí se dostává do speciálních a praktických škol oproti 2,18 procentům majority, což je katastrofa! Měli bychom se ptát, jak to, že se nic neděje, proč je situace zanedbaná, když jsou jasně rozdané úkoly, které se neplní. A možná bychom se dozvěděli, že leckterý ministr o existenci koncepce ani neví. A když ví, tak ji třeba nečetl.

Jaké další body z koncepce kromě inkluzívního vzdělávání vláda podle vás zanedbává?

Je jich celá řada.

O to víc mě zajímá, které to jsou.

Já si na to musím vzpomenout. Prioritní je oblast vzdělávání, zaměstnanosti, podnikání, prevence kriminality, sociální ochrany, předlužení, bydlení. Jsou to nesmírně odborné body a my se můžeme bavit o tom, jestli jsou potřeba. Ale říci, že je vše  pořádku, když existuje koncepce, jejíž zadání se neplní, tak to je neuvěřitelné a přinejmenším to ukazuje na laxnost a neodbornost vlády, když ji nebudu podezírat přímo z úmyslu.

Podle vás tedy kabinet Petra Nečase zametá problém romské otázky pod koberec?

V této oblasti nedělá vůbec nic. Zaznamenala jste snad před problémy na Šluknovsku nějaký impuls v romské problematice? Já tedy ne. Vládu podezírám z toho, že na naši práci vůbec nenavázala. Přitom my jsme vedle této koncepce vypracovali ještě druhou variantu pro pravicověji a ostřeji a v podmínkách ekonomické krizi jinak smýšlející lidi. Ta by se mohla třeba víc líbit právě Nečasovi a jeho kolegům.

Michael Kocáb kritizuje přístup Nečasova kabinetu k romské otázce.V čem se liší od té schválené koncepce?

To vám teď říct nedokážu. Tam jsou tak zásadní věci, že bych se na tu debatu musel více připravit. Ale kdybych to měl zjednodušit, tak to vychází z konceptu "pomáháme přednostně tomu, kdo si chce pomoci sám", takže tam se počítá se spoluprací. Zatímco ta naše koncepce zasahuje plošně, je to blíže vnímání sociální demokracie.

V čem dále Nečasův kabinet podle vás chybuje?

Agentura pro sociální začleňování měla být už dávno institucionálně zakotvena, aby bylo jasné, jestli bude pod úřadem vlády, pod ministerstvem práce nebo samostatně. A měla mít rozpočet 400 milionů, ale dnes bych navrhoval klidně i miliardu, aby mohla vyslat takovou malou armádu sociálních pracovníků. Ale nic takového není. Přitom zákon o agentuře je připraven. Stačí, aby si to někdo vzal za své, tak jako jsme to měli my.

Co říkáte na působení své nástupkyně, vládní zmocněnkyně pro lidská práva Moniky Šimůnkové?

Kdo nic nedělá, nic nezkazí. Těžko můžu hodnotit, když jsem u ní žádnou aktivitu nezaznamenal. Takže bych kritizoval její nečinnost a také neschopnost o těch věcech zasvěceně promluvit. Tři sta dní hájení už má za sebou, takže dnes by měla vyrazit na trh s nějakým pregnantním názorem. Ta situace je teď tak komplikovaná, že na místě zmocněnce by měl být někdo sebejistý, kvalifikovaný a osobnost, která je schopna i sjednocovat postup vlády a navrhovat jí další kroky. Pokud si nedokáže prosadit permanentní účast na jednání vlády, nic nezmůže. Já jsem seděl na úplně každé vládě.

Vládní zmocněnkyně zase říká, že jste přílišnou medializací některých případů docílil negativního efektu, kdy si spousta lidí myslí, že lidská práva jsou jen pro Romy.

To je přepísknutá úvaha. Byl jsem vydán napospas médiím, která si nekvalifikovaně vyzobávala takové laciné věci, jako jestli budu nebo nebudu bydlet v Chomutově. Já jsem nikdy Romy neprotežoval. Moje snaha předcházet konfliktům byla stejně výhodná pro Romy jako pro Neromy, protože konflikt se týká obou stran. Mediální účast je extrémně důležitá.

Premiér Petr Nečas si to ale zřejmě nemyslí, ve Šluknově se zatím podívat nebyl. Proč myslíte, že to je důležité? Není to jen snaha o snadné politické body?

To rozhodně ne. Premiérova přítomnost je důležitá, asi jako když se americký prezident ukáže na místě zasaženém hurikánem nebo povodněmi. Ukáže občanům, že se o ně zajímá, že mu to není jedno a že jejich problém leží na jeho pracovním stole. A to potom otupuje snahu obyvatel vzít situaci do vlastních rukou, jako se stalo na Šluknovsku. Okamžitě po mačetovém útoku v Novém Boru se to mělo začít řešit, mělo se tam jet a ukázat, že jim to není lhostejné.

Může tedy za napětí na severu Čech podle vás Nečas a jeho vláda?

To bych si nedovolil takhle říct. Podíl viny na tom má i přístup zastupitelstev. Starostové těžko vysvětlí, že nespolupracovali s agenturou, že nebyli vstřícní jako třeba v Obrnicích (severočeská obec, která je prezentována jako ukázka pokojného soužití většinové a romské populace – pozn. red.), že umožnili, aby se bytový fond ocitl v rukou spekulantů.

Co si myslíte o Nečasově přístupu k problémům na Šluknovsku, tedy zavedení registru přestupků, vázání dávek na školní docházku, uzákonění nočního klidu a podobně?

Nečasův postup, to pro mě není nic. No co to je? Samozřejmě, že něco z toho pomoct může, já ty jejich návrhy detailně neznám. Dohled nad školní docházkou by se jistě měl zpřísnit, protože v tom je ten klíč. A pokud se na to s rozumem naváže i výplata dávek, aby to nebyl nástroj šikany ze strany úředníků... Ale hlavně je třeba neustále opakovat, že to nemůžeme pojímat jako kolektivní vina Romů. To se týká jen některých Romů a i některých bílých.

Jak byste okamžitě řešil problém na Šluknovsku a v podobných místech vy?

To je těžké. Krátkodobé řešení této problematiky neexistuje. Ale základem je důsledné splňování koncepce romské integrace. Vláda by se v tom měla zorientovat a jasně formulovat krátkodobé, střednědobé i dlouhodobé cíle, aby věděla, co má kdy udělat. To by uklidnilo napětí. Také by měla obnovit kampaň proti rasismu. Okamžitě vyřešit postavení agentury. Kdyby tak učinila už příští týden a nalila do ní 400 milionů, může hned nabrat 150 lidí, kteří tu záležitost začnou okamžitě řešit. Je důležité zase začít pracovat na vzdělávací inkluzi. A hlavně s těmi lidmi mluvit a chtít po nich, aby okamžitě přijali moratorium na provokativní chování.

Autor: - vok -Foto: archiv

Další čtení

V Českých Budějovicích by měl být při zimní olympiádě 2026 olympijský park

Domácí
12. 5. 2025

Poslední rozloučení s Jiřím Bartoškou se uskuteční 20. května v Rudolfinu

Domácí
12. 5. 2025
ilustrační foto

Firma EDF ujišťuje, že nikdy nejednala s úmyslem narušit český jaderný program

Domácí
12. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ