Kolem devadesáti lidí ze státní správy podle ministra pro lidská práva a menšiny, Michaela Kocába, sympatizuje s extremistickými stranami. Řekl to v pořadu Otázky Václava Moravce. Číslo vychází z interních zpráv jeho resortu.
Jak jste přišel na takový počet?
Je to přibližně devadesát lidí, vycházíme z různých zpráv.
Odkud tyto informace máte?
Dočetl jsem se to v některých našich interních zprávách, hodnověrných.
ČTĚTE TAKÉ: Vondra a Zaorálek: Potřebujeme ministra pro menšiny
Policie: V zápalných lahvích ve Vítkově byl natural 95
Odkud přesně, podle vašich informací, tito lidé jsou? Z ministerstva vnitra, obrany?
To vůbec nemohu ani upřesňovat. Jen si uvědomte, co je to vůbec za informaci. Jsem rád, že jsem to řekl a nic víc k tomu nemohu dodat.
Myslíte si, že právě tito sympatizanti přispívají k profesionalizaci extremistických skupin, hlavně těch pravicových, o kterých se v poslední době mluví?
Nevím. Řekl jsem to relativně měkce. Jsem přesvědčen o tom, že není potřeba to zvlášť dramatizovat. Ve společnosti je určité procento lidí, které sympatizuje, a nemůžete se tomu vyhnout ani v tak velkých resortech, jakými jsou armáda nebo vnitro.
Víte něco o míře spolupráce?
Nevím a nebudu to ani zjišťovat. Byl to spíš takový podnět k tomu, aby si toho resorty všímaly a měly na mysli to, že nějaké riziko tu je. Jsou to tací lidé, kteří jsou pro extremistické strany velice cenní a přinášejí jim jakési know-how. Nejedná se o spolupráci, spíš opravdu sympatizování.
ČTĚTE TAKÉ: Účet za extremisty v Krupce: dva zadržení Romové
Myslíte si, že noví policisté jsou dostatečně prověřováni?
Nemůžu to posoudit. Musel bych být ministr vnitra. Prověrky by měly být vedeny důkladně právě v tomto směru vzrůstajícího extremismu.
Jak hodnotíte včerejší akci v Krupce?
Velmi dobrá práce policie, která dokázala obě skupiny oddělit. Romové byli velice ukáznění, přestože jsou roztrpčeni a rozjitřeni, dokázali sami sebe a své emoce zvládnout a toho si vážím. Měli obrovskou přesilu. Kdyby došlo k nějakým potyčkám, nedopadlo by to pro extremisty dobře.
Jaký byl důvod vaší návštěvy u další extremistické akce?
Přijel jsem tam proto, abych pomáhal uklidňovat situaci. Mojí zásadní prioritou je, aby nezačalo docházet k bojům.
Víte o tom, že jeden z Romů napadl při akci veřejného činitele?
Ne. Ale v každé skupině je několik radikálů, tomu se zabránit nedá.
Dělnická strana vás několikrát vyzvala, abyste přišel na jejich mítink. Proč jste zůstal jen na straně Romů?
Jedná se o neonacistickou stranu, která koketuje s myšlenkami neonacismu, a neexistuje, aby ústavní činitel takovou partu jakkoli legitimizoval a vystupoval na jejich mítinku. To by byla taková hrubka, že bych musel okamžitě odstoupit.
Foto: Jan Schejbal