Kdyby měl národní hokejový tým deset Jágrů, byl by asi k neporažení. Statistiky ukazují, že v Česku žije hned 184 mužů s tímto příjmením, ale v hokeji nevynikají. Jaromír je přeci jenom jeden. Databáze četnosti jmen a příjmení v ČR však ukáže i další zajímavostí. Schválně, kdo má za sebou početnější stejnojmenný klan? Václav Klaus, nebo Jiří Paroubek?
Z ankety o největšího velikána tuzemských dějin museli v minulosti organizátoři vyškrtnout jméno fiktivního českého všeuměla Járy Cimrmana proslaveného tandemem Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák. Smyšlená postava totiž od lidí dostávala tolik hlasů, že v žebříčku zabrala první místo skutečným historickým osobnostem.
Cimrman, podle jeho autorů muž, který mimo jiné objevil žárovku už před Edisonem, jen ji nestihl včas patentovat, musel nakonec místo největšího Čecha přepustit císaři Karlu IV. následovanému Tomášem Garriguem Masarykem a Václavem Havlem. Přesto je možné, že v českých a moravských zemích bývalého habsburského mocnářství zapustil kořeny. Podle oficiálních dat žije v současnosti v tuzemsku 136 Cimrmanů.
Paroubek nad Topolánkem
Pokud by se síla politika měřila podle toho, kolik v zemi žije stejnojmenných potenciálních voličů, byl by na tom současný premiér Petr Nečas poměrně dobře. Stejné jméno nosí hned 1900 dalších mužských obyvatel Česka a je 308. nejčetnější.
Nečas by se rozhodně umístil před svým stranickým předchůdcem v premiérském křesle - Mirkem Topolánkem. Když odečtete jeho dva syny z obou manželství zbude Topolánkovi jen 53 jmenovců. Lépe je na tom Jiří Paroubek. Jeho suitu by mohlo tvořit 147 následovníků. Přesto, že obě tato příjmení nejsou příliš častá, jejich nositelé alespoň v posledních letech zanechali v tuzemské politice výraznou stopu.
To se samozřejmě dá říci i o prezidentovi Václavu Klausovi, jehož příjmení je až ve třetí tisícovce v pořadí. Nositelů tohoto příjmení je totiž pouze 319. Pro srovnání - Masaryků žije v současnosti v Česku 157.
Hitlera nenajdete, Himmlerů je několik
Mít příjmení, které v historii někdo zdiskreditoval, není rozhodně příliš příjemné. Hitlera ani Henleina v žádném z tuzemských telefonních seznamů nenajdete. V Česku toto zapovězené jméno nenosí nikdo. Naproti tomu příjmení šéfa SS Heinricha Himmlera mají podle statistik tři lidé.
Pochopitelnější je množství lidí nosících příjmení komunistického vůdce Klementa Gottwalda, který byl ve zmiňované anketě osobnost dějin vyhlášen největším padouchem. Gottwaldů je 735. Kolik z nich je jeho skutečných příbuzných, není známo.
Bizarní jména
Databáze ukazuje, kolik lidí se může pyšnit i poměrně neobvyklými jmény. Například 14 mužů v této zemi může mít na vizitkách napsáno Rádsetoulal. Poněkud děsivě může působit představa, že by se při pracovním pohovoru někdo představoval jako pan Blabla. Přesto je podobných lidí více než Paroubků - hned 192.
Do říše černých můr může také spadat příjmení Kikina (3x), Kokot (5x) nebo Kokotek (78x). Nutnou podotknout, že slovo kokot ve staročeštině a staroslověnštině označovalo kohouta. Už v této době se však podle jazykovědců občas používalo v pejorativním významu. Jak se komu žije s jeho příjmením, je však naprosto individuální.