Ve sněmovně se koná další jednání vyšetřovací komise, která se zabývá úniky informací z vyšetřovacích spisů. Poslanci v úterý mají v plánu poslední výslechy svědků, pak by se měli scházet kvůli závěrečné zprávě, kterou si vyslechne plénum sněmovny. Předseda komise Martin Plíšek (TOP 09) řekl, že by v úterý chtěl poslancům ukázat první návrh, jak by výsledná zpráva mohla vypadat.
Komise nejprve vyslechla bývalého novináře MF Dnes Marka Přibila, a to kvůli rozdílům v poskytnutých výpovědích. "Jeho výpověď před komisí se lišila od výslechů jiných svědků, tak budeme chtít zpřesnit jeho výpověď," řekl novinářům Plíšek. Poslanci chtěli vědět, jak novinář nakládal s některými informacemi z vyšetřovacích spisů. Přibil se po svém výslechu vyhnul médiím.
Komise by měla vyslechnout i nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, kterého ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) minulý týden zbavil mlčenlivosti. Před komisi dorazili také předseda Městského soudu v Praze Libor Vávra a ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů Michal Murín, který odmítl své vystoupení před poslanci novinářům okomentovat.
Murína si komise pozvala, protože s ním chtěla mluvit mimo jiné o nastavení pravomocí a o statistice případů úniků informací, kterou od něj obdržela. Zemana se poslanci budou ptát na to, jestli řešil úniky z kauz a jaká navrhuje systémová opatření. Vávra by zase podle Plíška měl poslancům vysvětlit, jak jsou spisy a informace zabezpečeny na soudech.
Vávra nechtěl při příchodu do Sněmovny předjímat, o čem bude hovořit. "Uvidíme, k čemu dospějí ty otázky. Já si nemyslím, že jsou nějaká slabá místa," uvedl. Nechtěl ani upřesnit, odkud by informace měly unikat. "To jsem také zvědav, od toho je ta komise, ne?" žertoval. Odposlechy a jejich přepisy podle něj nemohou unikat například od tiskových mluvčích soudů, protože k nim nemají přístup.
Výslechy jsou u konce
Úterní výslechy by měly být poslední. Poté už by měla komise začít pracovat na závěrečné zprávě pro sněmovnu. Předložit ji má do 12. září. "V úterý členům komise předám osnovu závěrečné zprávy, to znamená můj návrh, jak by mohla závěrečná zpráva vypadat. Je samozřejmě v tuto chvíli v obecné rovině," uvedl Plíšek. Podle něj se nad osnovou povede debata. Budu chtít od kolegů, aby dali svoje připomínky, a potom se zřejmě budeme scházet častěji tak, abychom splnili termín a zprávu předložili Poslanecké sněmovně," uzavřel Plíšek.
Komise vznikla hlavně kvůli uniklým nahrávkám rozhovorů Přibila s exministrem financí a předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem, na kterých mluvili o zveřejňování kompromitujících materiálů. Někdejší vicepremiér Babiš byl v té době majitelem vydavatelství Mafra, pod které MF Dnes spadá. Babiš nahrávky označil za zmanipulované a za součást kampaně proti sobě. Podal kvůli nim trestní oznámení, které ale policie odložila. Babiš i Přibil už dříve odmítli, že by měli k dispozici takzvané živé spisy, tedy spisy z vyšetřovaných kauz.
Komise má mimo jiné prověřit, zda nebyl porušen zákon v souvislosti s tím, že měl někdo možnost neoprávněně získávat spisy orgánů činných v trestním řízení. Má se zaměřit i na to, zda někdo takto získané informace nezneužil k ovlivňování politické soutěže nebo destabilizaci právního státu.