Odborníci z Mezinárodní agentury pro atomovou energii prověřují, zda a nakolik jsou lokality jaderných elektráren Temelín a Dukovany bezpečné z hlediska možných zemětřesení. Zaměří se jak na existující výrobní bloky, tak na plánované další včetně malých modulárních reaktorů, které by mohly vzniknout v Temelíně. O prověrku požádala Česká republika prostřednictvím Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Výsledky budou za několik měsíců. Vyplývá to z pondělní tiskové zprávy temelínské elektrárny.
Kontrola potrvá do pátku. Odborníci zkontrolují, zda energetici z ČEZ používají moderní metody výpočtů a studií zaměřených na možná zemětřesení. Dukovany, kde se bude stavět nový blok, čeká taková prověrka poprvé. Temelín ji už absolvoval v letech 2003 a 2013, pokaždé bez problémů.
Stabilní podloží patří mezi klíčové faktory pro stavbu jaderných zařízení. Budovy musí odolat i velmi silným otřesům. "Obě lokality (Temelín a Dukovany) prokázaly za desítky let svoji vhodnost, ale princip neustálé kontroly k jaderné energetice zkrátka patří," uvedl člen představenstva ČEZ Tomáš Pleskač. V komisi, která teď do českých jaderných elektráren zamířila, jsou odborníci ze Švýcarska, Francie a Japonska. Rakousko nominovalo vlastní nezávislou pozorovatelku, uvedl temelínský mluvčí Marek Sviták.
Kvůli stavbě nového dukovanského bloku udělali odborníci 30 hloubkových a 239 inženýrsko-geologických vrtů. Mají za sebou 53 geofyzikálních měření a vyhloubili 20 výkopů dlouhých téměř kilometr. ČEZ dosud poslal k tématu Mezinárodní agentuře pro atomovou energii přes 1000 stran dokumentů. Bezpečnostní zprávu, kterou odborníci připraví, zveřejní ČEZ na webu.
Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,86 terawatthodiny (TWh) elektřiny, letos od začátku roku 6,3 TWh.