Středočeský krajský soud se v pondělí začal zabývat otázkou, komu patří lesy u Říčan. V katastru nemovitostí je jako vlastník zapsána Nadace knížete z Lichtenštejna, Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) ale tvrdí, že jde o úřednickou chybu. Majetek knížete Františka Josefa II. byl totiž zkonfiskován na základě Benešových dekretů a na půdě u Říčan hospodaří od roku 1945 stát. Okresní soud dal loni České republice za pravdu, Lichtenštejni se však odvolali.
Stát podal žalobu na určení vlastnictví poté, co se o 600 hektarů pozemků na základě zápisu v katastru úspěšně přihlásila nadace jakožto dědic knížete. Okresní soud pro Prahu-východ pak nepravomocně stanovil, že vlastníkem nemovitostí je stát, a nadaci nařídil uhradit České republice 50 tisíc korun, které stát zaplatil jako soudní poplatek.
"Majetek byl odňat podle dekretu 12/1945 přímo ze zákona. Nebylo tedy nutné promítnout tuto skutečnost do pozemkových knih," uvedla u pondělního odvolacího jednání právnička ÚZSVM Markéta Komárková. Zmíněný dekret prezidenta Edvarda Beneše se týká konfiskace zemědělského majetku "Němců, Maďarů, jakož i zrádců a nepřátel českého a slovenského národa".
Poukázala také na to, že stát majetek od roku 1945 až do současnosti v dobré víře držel a nakládal s ním, a tudíž by tak jako tak došlo k takzvanému vydržení půdy.
Právníku nadace Aleši Linhartovi vadí, že okresní soud se vůbec nezabýval samotnou otázkou konfiskace. Lichtenštejni totiž dlouhodobě odmítají stanovisko československých soudů, podle nichž se František Josef II. přihlásil ve 30. letech minulého století k německé národnosti. Zdůrazňují, že byl občanem Lichtenštejnska, které bylo ve druhé světové válce neutrální.
Považovat takového cizince za Němce kvůli konfiskaci jeho majetku je podle nadace hrubým překrucováním historických faktů i českého a mezinárodního práva. Konfiskaci půdy pak vnímá jako pokračování křivdy, kterou podle ní rodině způsobily komunistické soudy.
"Okresní soud si předem udělal právní závěr a vzal si k němu jen důkazy, které se mu hodily," řekl v pondělí odvolacímu senátu Linhart. Podotkl, že soukromé vlastnictví se nepromlčuje a je pod mezinárodní právní ochranou. Navrhl rozsudek zrušit pro jeho nepřezkoumatelnost a věc vrátit k doplnění dokazování a zvážení všech okolností případu.
Jednání bude pokračovat 18. května.