Komunisté: Ať vláda vysvětlí zásah komanda v televizi

Domácí
15. 3. 2011 14:23
V pátek vtrhla Vojenská policie do budovy ČT.
V pátek vtrhla Vojenská policie do budovy ČT.

Sněmovna hlasy vládních poslanců odmítla požadavky opozice, aby premiér Petr Nečas nebo ministr obrany Alexandr Vondra vysvětlovali okolnosti pátečního zásahu Vojenské policie v České televizi. KSČM už ohlásila, že se kvůli tomu bude snažit vyvolat schůzi dolní komory k vyslovení nedůvěry vládě.

ČSSD o takové reakci zatím neuvažovala, navrhne nejspíše projednání zásahu na mimořádné schůzi sněmovny.

"Ten způsob provedení, ta cesta s kanonem na vrabce, nás vede k úvaze, že zásah musel mít politické krytí vyššího řádu," zdůvodnil požadavek předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik. ČSSD by se spokojila s vystoupením Vondry.

"Nevidím důvod, aby taková věc byla předmětem jednání Poslanecké sněmovny předtím, než dojde k jasnému vyšetření," řekl předseda poslanců ODS Petr Tluchoř. Prostor pro vysvětlení okolností zásahu je podle něho ve sněmovním výboru pro obranu a bezpečnost, který si už debatu na toto téma naplánoval.

Komunisté ještě před začátkem schůze pohrozili, že pokud jim sněmovna nevyhoví, začnou sbírat podpisy za svolání schůze s hlasováním o vyslovení nedůvěry koaličnímu kabinetu ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. Potřeba jsou podpisy 50 poslanců, komunistů je 26. Museli by proto získat také podpisy sociálních demokratů. ČSSD se ale zatím k takovém kroku nechystá.

"Další alternativou je svolání mimořádné schůze, kde by se toto téma otevřelo," řekl novinářům úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Pokud by koalice debatu a případně i mimořádnou schůzi znemožnila, ČSSD zváží další postup, uvedl.

Nečasova koaliční vláda už jedno hlasování o nedůvěře přečkala, a to loni v prosinci. Tehdy opozice vyvolala schůzi v souvislosti s údajnou korupční aférou kolem bývalého ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS).

Co se stalo v České televizi

Do televize v pátek večer vtrhla desítka vojenských policistů v kuklách a se samopaly. Na základě soudního příkazu hledali spis Vojenského zpravodajství, který měl dříve redaktor Karel Rožánek a jenž souvisel s kauzou bývalého šéfa vojenské tajné služby Miroslava Krejčíka. Vondra kvůli postupu vojenských policistů už postavil mimo službu jejich náčelníka Vladimíra Ložka a dva důstojníky odpovědné za provedení zásahu. Akci prošetřuje jak Inspekce Vojenské policie, tak státní zastupitelství.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Výpadek proudu postihl milion odběrných míst, způsobil ho spadlý kabel

Domácí
4. 7. 2025
ilustrační foto

Analytici: Evropa potřebuje inteligentní sítě. Zvýší bezpečnost, sníží cenu

Domácí
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ