Ústavní soud (ÚS) uložil skupině poslanců za KSČM pokutu 100 tisíc korun. Komunisti jako jediní z účastníků řízení trvali na uskutečnění veřejného jednání o 14 reformních zákonech. Nakonec se však z jednání omluvili a do Brna nepřijel žádný jejich zástupce. Uložení pokuty oznámil na začátku jednání předseda soudu Pavel Rychetský. V praxi Ústavního soudu jde o výjimečný krok. Filip neúčast omluvil selháním konkrétních lidí, kteří měli zastupování u soudu zajistit. Sám byl podle svých slov zaneprázdněn jiným závažným jednáním.
Pokutu musí společně zaplatit 41 poslanců, které zastupoval předseda KSČM Vojtěch Filip. Skupinu tvoří celý poslanecký klub komunistů, jichž ve sněmovně zasedá 26. K podání návrhu na zrušení právních předpisů však zákon o Ústavním soudu vyžaduje alespoň 41 podpisů. Proto komunistům vypomohli sociální demokraté. Pod stížností jsou za ČSSD podepsáni například Vítězslav Jandák nebo Milada Emmerová, jež se po senátních volbách přesunula do horní parlamentní komory. Pokud by se pokuta dělila rovným dílem, zaplatí každý signatář 2439 korun.
Podle předsedy poslaneckého klubu ČSSD Jeronýma Tejce by celou pokutu měli zaplatit komunisté. Někteří poslanci ČSSD jim prý chtěli jen pomoci s podpisy. "To ale neznamená, že mohou nést zodpovědnost za to, že se dnes nikdo nedostavil," uvedl Tejc. Použil pořekadlo "pro dobrotu na žebrotu".Kdyby Filipova skupina na veřejném jednání netrvala, nemuselo se vůbec konat. Soud mohl rovnou vyhlásit nález, a to i dřív než v úterý, řekl Rychetský. Při obesílání účastníků před veřejným jednáním se totiž musí dodržovat zákonné lhůty. Všichni ostatní účastníci řízení se veřejného jednání zřekli.
Skupina poslanců vedená Filipem se omluvila až v úterý ráno. Předseda Ústavního soudu to však za řádnou omluvu nepovažuje. "Hodinu před začátkem jednání telefonovala nějaká sekretářka mojí sekretářce, že nepřijdou," popsal Rychetský. Uložil poslancům nejvyšší pokutu, jakou mu zákon umožňuje. Peníze po zaplacení připadnou státu.
Předseda komunistů novinářům sdělil, že kvůli svému zaneprázdnění učinil kroky, aby předkladatele zastupoval někdo jiný. "Došlo při tom k selhání konkrétních osob, které to měly zajistit, z čehož vyvodím konkrétní důsledky. Považuji to za závažné selhání, které poškozuje jak KSČM, tak samotné projednávání ústavní stížnosti ve věci asociálních vládních reforem," uvedl Filip.
Reformními zákony se Ústavní soud zabývá na základě stížnosti sociálních demokratů, kteří požadují jejich zrušení kvůli vadné schvalovací proceduře v Poslanecké sněmovně. Po návrhu ČSSD obdržel ÚS ještě podněty od další skupiny poslanců zastoupené Filipem, která žádala zrušit celý zákon o zdravotních službách, a skupiny senátorů, která napadla některé paragrafy téhož zákona. ÚS jejich návrhy odmítl, ale komunisty i senátory přizval jako vedlejší účastníky prvního řízení, a měl by se tak dnes zabývat i jejich argumenty.
Za sociální demokraty přijel předseda jejich poslaneckého klubu Jeroným Tejc. Opoziční senátoři se nechali zastupovat právníkem Janem Machem. Poslaneckou sněmovnu zastupuje poslanec Marek Benda (ODS), Senát reprezentuje jeho místopředsedkyně Alena Gajdůšková.
Komunisti nepřišli na jednání Ústavního soudu. Zaplatí sto tisíc
Domácí
27. 11. 2012 10:28
Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.
Autor: ČTK Foto: ČTK