Jste z malého města a nemáte kam odložit starou televizi nebo jiný elektrospotřebič? To by se mělo brzy změnit. Výrobci totiž budou muset mít odběrná místa prakticky v každé obci nad dva tisíce obyvatel. Počítá s tím novela zákona o odpadech, která vešla v platnost začátkem října.
"Výrobci musejí zřídit odběrné místo v každé obci s více než dvěma tisíci obyvatel, pokud se v ní nalézá prodejna elektrozařízení nebo pokud si v této obci objednávají lidé elektro přes internet. Takže vlastně v každé takové obci," konstatuje Jan Vrba, jednatel společnosti ASEKOL.
Novela přináší i další změny týkající se odběru elektroodpadu. Mimo jiné výrobci musejí zřídit místo zpětného odběru v každé prodejně elektrozboží, kam dodávají elektro, s plochou alespoň čtyři sta metrů čtverečních. "Koncoví prodejci musejí nově umožnit zákazníkovi odevzdat jakékoli elektrozboží, jehož žádný rozměr nepřesahuje pětadvacet centimetrů," dodává Vrba. A to i tehdy, když si ho tam zákazník nekoupil. Týká se to obchodů o velikosti větší než čtyři sta metrů čtverečních.
V současnosti přitom musejí obchodníci přebírat zboží pouze tehdy, když si zákazník kupuje jiné, a to pouze ve stejném počtu kusů prodávaného elektrozařízení podobného typu a použití.
Obce změnu vítají jako značnou úlevu. "Takový elektroodpad by se pak neměl objevit v běžném domácím odpadu ani na černých skládkách," těší se starosta obce Velký Osek a předseda komise pro životní prostředí Svazu měst a obcí Pavel Drahovzal. "Obcím tak plnění této povinnosti KS může přinést významnou finanční úlevu, jelikož nebudou likvidovat tento elektroodpad za peníze z obecního rozpočtu," dodává Drahovzal.