Konec chvály starostů. Radniční listy mají být objektivní

Domácí
21. 3. 2012 18:34
Konec velebení starostů v radničních novinách.
Konec velebení starostů v radničních novinách.

Radniční listy placené z peněz daňových poplatníků často fungují jako propagační leták strany ovládající radnici. Vláda v čele s ministryní kultury to chce změnit a uzákonit požadavek na objektivní informace a vyváženost. V radničních novinách by tak musela dostat prostor i opozice.

Pan starosta otevřel pro občany města pěší zónu, postavil několik dětských hřišť a opravil chodníky. Městu a jeho občanům se nikdy nedařilo lépe. Noviny vydávané radnicemi, popřípadě kraji, jsou často propagandou strany a lidí, kterým se podařilo obsadit příslušné radnice. Opozice ostrouhá, navíc se přes inzerci otevírá prostor pro korupci. A čtenář, který to všechno platí, zůstává ochuzen o názor druhé strany.

Vláda se proto rozhodla objektivitu informací a jejich vyváženost v radničním tisku zanést do zákona. K "zavedení opatření proti zneužívání radničních periodik" se totiž zavázala v rámci strategie boje proti korupci.

Noviny městské části Praha 10.Jiný názor? Nepublikovat

Tisk vydávaný samosprávou, tedy městy a kraji, často obsahuje a prosazuje pouze názory rady a tvrdě zamezuje přístupu jiných stanovisek. Nepohodlné příspěvky opozičních politiků a nespokojených čtenářů se nezveřejňují, a tak dochází k omezení svobodné soutěže politických sil, píše se v důvodové zprávě k tiskovému zákonu.

Podepsaná je pod ním i ministryně kultury Alena Hanáková. "Coby na starostku Vizovic se na mě často obraceli lidé nespokojení s tím, že jejich kritický hlas nedostal v našem listu prostor. A když jsme jim ho dali, zase si někteří stěžovali, že ten druhý ho dostal více. Proto je třeba to upravit legislativně," vysvětlila návrh zákona on-line deníku TÝDEN.CZ Hanáková.

Novela zákona o periodickém tisku, kterou právě projednává Poslanecká sněmovna, chce proto zavést povinnost pro vydavatele, tedy města a kraje, otisknout informace všech politických stran v zastupitelstvu. Pokud by se některá ze stran nebo některý politik cítili informacemi v listu dotčeni, bude mít ze zákona nárok na uveřejnění "sdělení" či "doplňující informace". Autoři návrhu si od toho mimo jiné slibují řešení případných sporů mimosoudní cestou.

Tyto novinky by ale mohla opozice zase zneužívat ke svému zviditelnění. "Ano, je to zneužitelné oboustranně. Protistrana může posílat anonymy nebo v rámci guerilla marketingu reakce fiktivních osob," připouští poslanec a starosta Semil Jan Farský (TOP 09). Dalším řešení by podle něj byla nepolitická, nezávislá redakční rada.

Miliarda na radniční plátek

Alena Hanáková.Upravit fungování radničních listů je podle Farského potřeba už jen proto, jak velké peníze do nich tečou z veřejných rozpočtů. "Dělá to tuším miliardu korun," tvrdí poslanec.

Změnu zákona vítá i opoziční poslanec a dlouholetý komunální politik Petr Hulinský (ČSSD). Podle něj je ale potřeba, aby vedle nároku na reakci existoval i nárok na opravu. "Tu na rozdíl od dotčeného může požadovat kdokoli, kdo prokáže, že bylo něco zveřejněno špatně," vysvětluje rozdíl. Poslanci ČSSD proto podají ve druhém čtení novely návrh na doplnění.

O nutnosti regulovat objektivnost a vyváženost radničních novin pochybuje poslanec VV a pardubický zastupitel Miroslav Petráň (VV). "Samospráva je samospráva, a proto mi připadá přitažené za vlasy jí něco nařizovat," míní poslanec. Lepším rešením než regulace tisku by podle něj byla změna systému tak, aby rada odpovídala vůli voličů stejně jako složení zastupitelstva, zatímco dnes ji často tvoří strany, které se dohodnou na koalici.

Autor: - vok -Foto: Jakub Stadler, Lucie Pařízková, archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ