Konec "odírání" handicapovaných? Drábek tasí vyhlášku

Domácí
30. 10. 2011 14:30
Vyhláška má zabránit "snižování" mezd hendicapovaných (ilustrační foto).
Vyhláška má zabránit "snižování" mezd hendicapovaných (ilustrační foto).

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) chce zabránit tomu, aby si zaměstnavatelé zdravotně postižených nechávali část státního příspěvku na jejich mzdu pro sebe. V novele vyhlášky k zákonu o zaměstnanosti proto vymezuje kritéria, ke kterým bude Úřad práce přihlížet při sjednávání dohod o zřízení chráněného pracovního místa. Návrh vyhlášky je na webu vlády.

"V praxi dochází k případům, kdy zaměstnanci jsou při uzavření pracovní smlouvy nuceni k podpisu dalších smluv, na jejichž základě jsou pak povinni odvádět zaměstnavateli finanční prostředky," uvedlo ministerstvo v důvodové zprávě k vyhlášce. Podle ministerstva někdy zaměstnavatelé v hotovosti vyplácí zaměstnancům mzdu v nižší částce, než vykazují. Někteří zaměstnavatelé tak získávají část příspěvku na mzdové náklady pro sebe.

Mezi podmínkami, které nově zaměstnavatel bude muset splňovat, je například výplata mzdy bezhotovostním způsobem. Dále úřad vedený ministrem Jaromírem Drábkem (TOP 09) chce, aby rok před podáním žádosti o příspěvek zaměstnavatel neuzavíral se zaměstnanci smlouvy, na jejichž základě by mu byli zaměstnanci povinni poskytovat finanční prostředky v rozporu s dobrými mravy.

Práce by také měla přispívat k sociální integraci zdravotně postižených. Ti zaměstnavatelé, kteří realizují svoji činnost jen kvli čerpání příspěvku, zaměstnávají totiž podle MPSV v převážné většině domácí zaměstnance, kterým nepřidělují smysluplnou práci nebo jim práci nepřidělují vůbec.

Firmy, v nichž tvoří handicapovaní více než polovinu zaměstnanců, nyní na mzdové náklady každého z nich dostávají až 8000 korun měsíčně. Od příštího roku by měla na základě novely zákona o zaměstnanosti, kterou zamítl senát a kterou tak již podruhé bude projednávat sněmovna, zůstat maximální výše příspěvku na stejné úrovni, stát by však přispíval pouze na 75 procent mzdových nákladů. Zaměstnavatelé zdravotně postižených však budou moci po 12 měsících od té doby, co pracovní místo vzniklo, požádat o zvýšení částky na další dodatečné náklady o 2000 korun měsíčně.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Při nočním požáru bytu v Praze zemřel muž, dvě zraněné ženy skončily v nemocnici

Domácí
11. 5. 2025

Matky, mámy a maminky dnes mají svátek, v Česku se slaví víc než sto let

Domácí
11. 5. 2025

Praha 4 chce jiné než dosud používané názvy budoucích stanic metra D

Domácí
11. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ