Konec zimních nocleháren. Bezdomovcům v pátek otevřou naposledy

Domácí
31. 3. 2017 16:01
Pár bez domova v zahrádkářské kolonii v Suchdole. (ilustrační foto).
Pár bez domova v zahrádkářské kolonii v Suchdole. (ilustrační foto).

Zimní noclehárny v Praze se bezdomovcům v pátek večer otevřou naposledy. V provozu zůstane nadále celoroční noclehárna na lodi Hermes, obnoví se tam ale dvacetikorunový poplatek za nocleh a zákaz alkoholu. Magistrát o tom informoval v tiskové zprávě. Za pomoc lidem bez domova přes zimu vydá město podle počasí mezi sedmi a deseti miliony korun.

"Vytvořené kapacity byly postačující a o noclehárny byl velký zájem. Po většinu nocí byly téměř zaplněny," uvedl pražský radní pro sociální oblast Daniel Hodek (ČSSD). Kromě uzavření nocleháren skončí v sobotu 1. dubna v 8 hodin ráno také provoz centrálního dispečinku, který monitoroval volné kapacity v noclehárnách a umisťoval tam případné potřebné. Zkrátí se také doba provozu denních center.

Lidí bez domova žije v Praze asi 4 tisíce až 4500. Přímo na ulicích jich přebývá asi 1500. Ostatní využívají nocleháren, azylových domů, komerčních ubytoven nebo sociálních bytů, kterých má město 20. Mnoho lidí totiž podle odborníků služby nocleháren odmítá, nechce se přizpůsobit pravidlům třeba ohledně pití alkoholu nebo zákazu vstupu psů. Těmto lidem pomáhají terénní pracovníci.

Autor: ČTK Foto: , Jiří Zázvorka

Další čtení

ilustrační obrázek

„Věčné“ znečištění: PFAS se šíří evropskými vodami, věda zatím nemá řešení

Domácí
21. 7. 2026
Josef Baxa, Pavel Šámal, 24. června 2026

Vláda chce zamítnutí Pavlovy žaloby, opozice kritizuje útok na Ústavní soud

Domácí
20. 7. 2026
ilustrační obrázek

Od přísnější kontroly pasažérů po volnější pravidla pro sportovní letce. Vláda mění zákon o letectví

Domácí
20. 7. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ