Potvrzení rozsudku
Konkurzní správce Petráš si za zpronevěru odsedí šest let
11.02.2015 11:39
Bývalý konkurzní správce Pavel Petráš si za zpronevěru deseti milionů korun z konkurzní podstaty odpyká šest let vězení. Trest mu potvrdil odvolací Vrchní soud v Praze. Až se Petráš dostane na svobodu, nebude moci po dobu šesti let působit jako konkurzní či insolvenční správce. Původně uložený zákaz činnosti mu odvolací senát o čtyři roky zmírnil. Verdikt je pravomocný.
Petráš jako konkurzní správce pardubické firmy Direktum převedl v roce 2004 z konkurzní podstaty protiprávně na účet své tehdejší manželky třicet milionů korun, z nichž deset milionů použil pro vlastní potřebu. Zbylých dvacet milionů půjčil slovenské firmě FKH Elektronic, a to bez vědomí soudu a věřitelů. Firma peníze použila na svůj provoz, později ale skončila v konkurzu a peníze Petrášovi nevrátila.
Muž, který měl dosud čistý trestní rejstřík, na středeční jednání nedorazil. Dříve se hájil tím, že slovenské společnosti půjčil celou částku, tedy třicet milionů. Trval na tom, že se nedopustil žádného protiprávního jednání. Učinil prý pouze chybné manažerské rozhodnutí - chtěl prý peníze zhodnotit lépe, než jaká byla tehdejší nabídka bank. Podle soudů však jeho trestná činnost byla promyšlená, sofistikovaná a spáchaná ze ziskuchtivosti.
Petrášův advokát argumentoval tím, že jeho klient utratil peníze banky, u které měla jeho manželka založený účet, nikoliv prostředky z konkurzní podstaty. "Peníze utratil, ale nezpronevěřil. Nemůžu zpronevěřit peníze, které jsem si od banky půjčil jako kontokorent. To, že do konkurzní podstaty nebylo nic vráceno, není důležité," snažil se přesvědčit odvolací senát.
Justice Petráše původně potrestala sedmiletým vězením, muž však loni uspěl s dovoláním u Nejvyššího soudu, který věc nařídil znovu projednat. Královéhradecký soud pak Petrášovi uložil o rok mírnější trest. V původních verdiktech soudy Petráše uznaly vinným i ze zpronevěry půjčených dvaceti milionů korun. Po rozhodnutí Nejvyššího soudu ale tuto část trestního stíhání musely zastavit kvůli promlčení.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.