Měli by jít příkladem, dbát na dodržování zákonů a trestat ty, kteří je porušují. Sami si přitom nejsou schopni ohlídat ani tak jednoduchou věc, jakou je přihlášení televize. Hned u dvou ministerstev našli kontroloři desítky nepřihlášených přístrojů. Úřad Jiřího Pospíšila a Miroslava Kalouska tak musí zaplatit z peněz daňových poplatníků více než milion jako pokutu.
I mezi státními úřady se najdou neplatiči. Jen ministerstvu spravedlnosti vystavili kontroloři účet za 47 televizí. A Pospíšilův úřad není jediný. Ještě větší úlovek zaznamenali kontroloři v kancelářích celníků, kde našli dvojnásobný počet "černých" televizí.
Pokuty, které kontroloři státním úřadům uložili, přitom nejsou zanedbatelné. Ministerstvo spravedlnosti přispěje do rozpočtu České televize bezmála půl milionem korun. A celníci složí na její účet téměř milion.
Není televize jako televize
Úředníci ministerstva spravedlnosti, kteří zamlčeli přijímače v Justičním areálu Míčánky, se s uloženou pokutou nechtějí smířit. "Šlo o televizory umístěné v soudních síních," uvedla mluvčí ministerstva Zuzana Steinerová. A ty prý mají zcela jiný účel, než je sledování televizních programů. Soudci si na nich pouštějí videozáznamy, které slouží jako důkaz v řízení.
Žádný z úředníků proto nedostal důtku za liknavost. "Trváme na tom, že za monitory na soudech by se poplatky platit neměly a hledáme zákonné řešení do budoucna." Přesto se ministerstvo s Českou televizí nakonec raději dohodlo na splátkovém kalendáři. Pokud by tak neučinilo, hrozil by soud. Teoreticky by pak bylo možné, že by se soudní důkazy promítaly právě na sporných televizích.
Také celníci se s pokutou smiřovali těžko. "Nepřihlášené televize byly většinou umístěny ve vzdělávacích zařízeních celních ředitelství," přiznal mluvčí Generálního ředitelství cel Jiří Barták. I tam prý ale televize používali spíše jako projektory. Navíc řada z nich byla podle celníků rozbitá. "Předpokládali jsme, že nefunkčnost je dostatečným důvodem pro neplacení," vysvětluje mluvčí Jaroslav Vlášek z celního ředitelství v Českých Budějovicích, proč za přístroje neplatili.
Jenže zákon hovoří jasně. Platí se za všechny přístroje, které přijímají televizní signál, bez ohledu na to, zda jsou funkční nebo zda majitel pořady veřejnoprávní televize sleduje. Ministerstvo proto pokutu jednorázově zaplatilo a televize obratem přihlásilo nebo vyřadilo z majetkového soupisu. "V současné době má Celní správa všechny přijímače řádně přihlášené," ujišťuje Barták. Ani celníci mezi sebou nehledali viníky, kvůli kterým musel úřad uhradit České televizi statisíce. "Dle mých informací žádné postihy nebyly uděleny, " říká Barták.
Vymáhání poplatků přineslo České televizi na účet od roku 2005 miliony korun a pomohlo veřejnému médiu k vyrovnanému hospodaření. Kontroloři si posvítili jak na běžné neplatiče, tak na podnikatele, například hoteliéry. Díky uspokojivé finanční situaci přiřkla v srpnu Rada České televize téměř milionovou odměnu generálnímu řediteli Jiřímu Janečkovi.
Foto: archiv Týdne, profimedia.cz