Policie od začátku zvýšených kontrol chytila 2848 běženců, kteří byli v Česku nelegálně. Zvýšené kontroly kvůli nelegální migraci začaly v tuzemsku před čtvrt rokem. Podle mluvčí cizinecké policie Kateřiny Rendlové zatím nelze odhadovat, zda přes zimu migrační vlna klesne, jako tomu bylo v dřívějších letech.
Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) vyhlásil zvýšené policejní kontroly 17. června. Zpřísnění kontrol se týká zejména krajů, které sousedí s Rakouskem. Policisté se zaměřují na hlídání silnic i železničních tratí. Před několika dny ještě policie opatření zpřísnila po obnovení kontrol na německo-rakouské hranici.
Počet českých policistů u hranic s Rakouskem se zvýšil o 200, celkem je zhruba 700 policistů mimo své útvary a pomáhá se zvládnutím migrační krize. "Každý kraj uvolnil policisty, které v danou chvíli uvolnit mohl," uvedla Rendlová. Při některých kontrolách se tak může stát, že jsou do nich zapojeni třeba policisté z pořádkových jednotek, kteří jinak zasahují třeba při demonstracích nebo fotbalových zápasech.
Policie v minulých letech pravidelně zaznamenávala trend, kdy nelegální migrace přes zimu klesla. V zimních měsících je cesta uprchlíků obtížnější a riskantnější. Letos je ale situace jiná v tom, že je velké množství uprchlíků na cestě a jsou už v evropských státech nebo před jejich branami. Proto se podle Rendlové může změnit i vývoj nelegální migrace z předchozích let. "Teď je otázka, kudy a jaké množství lidí se bude pohybovat," uvedla Rendlová.
Za prvních osm měsíců letošního roku vzrostla migrace o více než 109 procent. Od ledna do konce srpna bylo na českém území zjištěno 6092 cizinců, což je meziročně o 3214 případů více. Pro drtivou většinu uprchlíků je Česko tranzitní zemí, přes kterou projíždějí při cestě do západoevropských zemí.
Převádění je pro Maďary byznys
Česká policie od zvýšení kontrol zadržela 57 lidí podezřelých z nelegálního převádění běženců. Nejvíc jich bylo z Maďarska, Švédska a Sýrie. Mezi podezřelými byl i jeden český občan. Zvýšené policejní kontroly kvůli migrační krizi trvají čtvrt roku. Policie za tu dobu chytila přes 2800 lidí, kteří byli v Česku neoprávněně.
Mezi údajnými převáděči bylo 12 občanů Maďarska, devět Švédů, osm Syřanů, šest Němců, čtyři Rakušané a Iráčané, tři Rumuni, dva Jordánci a po jednom podezřelém z Dánska, Francie, Slovenska, Turecka, Afghánistánu, Litvy a Česka. Podle Rendlové jsou mezi převáděči rozdíly. Občané Maďarska to dělají kvůli byznysu. V zemi je totiž velké množství uprchlíků. Podezřelí ze Švédska či Německa naopak v těchto státech třeba získali státní občanství či trvalý pobyt a snaží se pomoci známým či příbuzným tak, že pro ně jedou do evropských zemí a chtějí je dostat do cílové destinace.
Za organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice hrozí podle závažnosti trestného činu od dvou do dvanácti let vězení. "Z praxe víme, že se tresty pohybují na spodní hranici, ale soudci udělují nepodmíněné tresty odnětí svobody od půl roku do jeden a půl roku, propadnutí věci, zabavení majetku a vyhoštění ze země," doplnila Rendlová.
Cizinecká policie zadržela v noci na dnešek na jižní Moravě 34 běženců ze Sýrie, Iráku a z Afghánistánu. Jedenadvacet jich bylo ve vlaku v Břeclavi. Další přijeli do České republiky autobusem a osobními auty. Autobus a auta s migranty policisté kontrolovali na česko-rakouském hraničním přechodu Hatě u Znojma. uvedla Rendlová. Příliv uprchlíků do České republiky tak v posledních dnech sílí.