Při kontrolách domovů pro seniory odhalili pracovníci kanceláře ombudsmana četné nedostatky. V některých zařízeních není klientům s demencí věnována dostatečná pozornost. Jsou zamykáni na celý den do pokojů a k omezení jejich pohybu jim personál bez přímé konzultace s lékařem podává tlumící léky. Neznámým pojmem je mnohde právo na soukromí, domovy se teprve učí, co to je individuální práce s klientem. Senioři nemají povědomí o svých právech, a tak se ani nedomáhají jejich naplňování, řekl ve středu novinářům ombudsman Otakar Motejl.
Kontroly se uskutečnily v 27 zařízeních. O zjištěných nedostatcích informoval ombudsman ministerstvo práce a sociálních věcí a krajské úřady, které by měly společně s vedením ústavů zajistit nápravu. V domovech v České republice je umístěno přibližně 50 tisíc seniorů. Pokud bude zajištěna náprava, mělo by se jim v budoucnu dostat výrazně lepší péče.
Motejl například nesouhlasí s tím, že jsou klienti s demencí umísťováni až do nejvyšších pater objektů. Mnozí z nich se přitom špatně orientují v prostoru. Jejich úspěšná evakuace v případě potřeby je prý za takové situace téměř nemožná.
Kontroly ukázaly, že jsou bez přímého souhlasu lékaře používány zklidňující léky. Doktor sice mohl tyto medikamenty naordinovat předem pro seniora pro případ jeho neklidu, přesto to neznamená, že je bude personál podávat podle svého uvážení. Vždy je nutný souhlas lékaře, postačí i telefonický. Zařízení je povinno prokázat, že k podání léčiv získalo souhlas lékaře.
Podle Motejla je nutné věnovat větší pozornost soukromí seniorů. Za nepřípustné považuje, aby byli pacienti převáženi do koupelen zpola vysvlečení a byli sprchováni při otevřených dveřích. Zásadním problémem je nedostatek soukromí na toaletě. "Pokud nemají být zamykatelné, lze na ně dát alespoň cedulku s nápisy Obsazeno a Volno, ale ani to se neděje," uvedla k problémům pracovnice kanceláře ombudsmana Petra Matyášová.
Zcela na omylu jsou pracovníci domovů, kteří si myslí, že mohou seniorovi přikazovat, zda musí jíst dietu či nikoli. Klient ji může bez ohledu na doporučení lékaře odmítnout. Poskytovatel péče nemůže ani důchodci zcela zakázat kouření, popřípadě pití alkoholu. Ústavy nejsou až na výjimky zdravotnickými zařízeními, tedy například zákaz kouření nemá podle právníků oporu v zákoně.
Kontroly ukázaly, že domovy by měly více spolupracovat s odborníky. Služby geriatrů, psychologů a psychoterapeutů jsou poskytovány jen ve zlomku navštívených ústavů.
"Po 40 let za komunismu se od občana očekávalo, že bude spokojen s péči, která je mu v domovech poskytována s tím, že to má, jakože, zadarmo. Nyní je situace jiná. Mezi poskytovatelem péče a seniorem je smluvní vztah," vysvětlil ochránce práv. Smlouvy by podle něj měly obsahovat bod nazvaný osobní cíl klienta. Měl by v nich být rozepsán rozsah služeb, které bude potřebovat.
Ilustrační foto: Robert Zlatohlávek