Obviněn i hejtman
Korupční kauza: podnikatel a policisté posláni do vazby
15.10.2015 14:24 Aktualizováno 15.10. 15:26
V olomoucké korupční kauze byli obviněni z trestných činů zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku či z podplácení čtyři lidé. Tři z nich, dva vysoce postavení olomoučtí policisté a vlivný olomoucký podnikatel skončili po rozhodnutí ostravského soudu ve vazbě.
Podle informací ČTK jde o olomouckého šéfa odboru hospodářské kriminality Radka Petrůje, náměstka ředitele olomouckého krajského policejního ředitelství Karla Kadlece a podnikatele Ivana Kyselého, blízkého přítele Ivana Langera. Čtvrtým obviněným v kauze je olomoucký hejtman Jiří Rozbořil z ČSSD, jako jediný je stíhán na svobodě.
"Soud plně vyhověl všem mým návrhům, to znamená, že došlo k rozhodnutí o vzetí do vazby tří osob. Co považuji za důležité, je skutečnost, že soud se plně ztotožnil s důvodností vedeného trestního stíhání i se skutkovými právními závěry, které byly učiněny v usnesení o zahájení trestního stíhání," řekl žalobce z olomouckého vrchního státního zastupitelství Miroslav Stoklásek. O návrzích rozhodoval ostravský soud zřejmě i kvůli tomu, že na olomouckém okresním soudu působí jako soudkyně žena Ivana Langera. Eliminují se tak i případné obavy z toho, že by obvinění mohli mít nějaké vazby na soudce.
Všichni tři muži byli podle informací ČTK posláni do vazby kvůli obavě z ovlivňování svědků, Kyselý a Kadlec navíc z obavy z možného pokračování v trestné činnosti. Petrůj, který je obviněn ze zneužití pravomoci úřední osoby, si podle svého obhájce Tomáše Vymazala podal proti usnesení o obvinění stížnost. Stejně tak se proti obvinění z podplácení brání stížností olomoucký hejtman Jiří Rozbořil. Obhájce Kadlece nechtěl případ komentovat, stížnost proti obvinění mohou obvinění podle žalobce Petra Šeredy podat do tří dnů. Kadlec by podle informací ČTK měl být obviněn ze zneužití pravomoci úřední osoby a přijetí úplatku a podnikatel Kyselý z účastenství na zneužití pravomoci úřední osoby.
Podle mluvčího Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavla Hantáka pracovali detektivové na případu přes rok. Za tu dobu zjistili, že se podezřelí podíleli na ovlivňování některých trestních kauz a únicích informací z trestních spisů, které negativně ovlivňovaly jejich úspěšné vyšetření. V úterý zahájili detektivové akci Vidkun, provedli řadu domovních prohlídek a postupně zadrželi či předvedli několik lidí včetně bývalého ministra vnitra Ivana Langera. Jen v jeho bytě v Olomouci strávili více než 13 hodin, ale nakonec ho propustili.
Kauza míří do řad vedení olomoucké policie. Právě údajné nadstandardní vazby mezi obviněným policejním náměstkem Kadlecem a podnikatelem Kyselým již před třemi lety na základě anonymu vyšetřovala Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Vazby se měly podle tehdejších informací ČTK promítnout i do ovlivňování vyšetřování hospodářských kauz, které souvisely s podnikáním Kyselého na olomouckém realitním trhu. Kadlec však tehdy jakékoli pochybení rezolutně odmítl a GIBS případ odložila. Vyšetřován byl i pro údajné urážky podřízených, krajské ředitelství poté v té době opustila řada zkušených kriminalistů.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.