Kosovo je Srbsko, <span>skandovali odpůrci</span> před vládou

Domácí
2. 4. 2008 12:12
Odpůrci samostatného Kosova se sešli před sídlem vlády.
Odpůrci samostatného Kosova se sešli před sídlem vlády.

Odpůrci samostatného Kosova se sešli před sídlem vlády.Přibližně 40 odpůrců samostatného Kosova dnes protestovalo před sídlem vlády v Praze proti možnému uznání nezávislosti této bývalé srbské provincie ze strany České republiky. Kabinet Mirka Topolánka se totiž má dnes zabývat návrhem na uznání Kosova, který hodlá předložit ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. I přes nesouhlas lidovců je možné, že vláda nakonec Kosovo uzná.

Odpůrci Kosova proto uvažují o tom, že podají k Ústavnímu soudu žalobu na ty ministry, kteří budou hlasovat pro uznání Kosova. "Oni tím porušují Ústavu České republiky v určitých článcích," řekl novinářům svolavatel manifestace a ústecký zastupitel Jaroslav Foldyna (ČSSD), který je po matce Srb.

Podle něj také odtržení Kosova porušuje mezinárodní právo. "Uznání Kosova prostě nemá opodstatnění v mezinárodním právu," uvedl. Hranice Srbska v někdejší podobě i s Kosovem totiž podle něj již dříve garantovaly některé rezoluce OSN.

Obává se, že by odtržení Kosova mohlo inspirovat další separatistická hnutí. Problémy by mohlo mít například Slovensko s maďarskou menšinou. "Víte, že ta maďarská menšina na Slovensku je velmi agresivní v určitých chvílích," podotkl Foldyna. Demonstranti si s sebou přinesli také velké transparenty, které odtržení Kosova přirovnávaly k Mnichovu 1938. Provolávali přitom hesla "Kosovo je Srbsko" nebo "Jeden Mnichov stačil".

Návrh na uznání Kosova v současnosti rozděluje českou politickou scénu. Nejen opozice, ale i část koalice žádá, aby Česká republika zatím Kosovo neuznávala. Topolánek však míní, že by bylo taktičtější ho uznat a dále nevyčkávat. Lidovci mají jiný názor. Předsednictvo lidovců se v úterý shodlo v tom, že tato otázka vyžaduje delší diskusi, a proto nyní její ministři uznání Kosova nepodpoří.

Kosovo vyhlásilo nezávislost na Srbsku proti jeho vůli 17. února a od té doby ho uznalo přes třicet zemí. Jsou mezi nimi všechny velké státy Evropské unie kromě Španělska. Balkánské státy jako Rumunsko, Bosna a Hercegovina a Makedonie ani tradiční spojenec Srbska Řecko se zatím k oficiální podpoře Kosova nepřidaly. Zásadně proti je také Rusko.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

Hradec Králové kvůli počasí odložil sobotní dronovou show, má být největší v ČR

Domácí
11. 7. 2025

Decroix zvažuje, že by stát mohl přijímat darem i majetek nejasného původu

Domácí
11. 7. 2025

Kybernetický úřad varuje před využíváním produktů čínské společnosti DeepSeek

Domácí
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ