Kosovský chlapeček operován dřív kvůli kritickému stavu

Domácí
4. 8. 2007 17:31
bez popisku 17559
bez popisku 17559

Jeden z dvojice kosovských novorozenců, kteří do Česka na konci července přiletěli kvůli operaci srdce, musel být lékaři kvůli náhlým zdravotním obtížím operován již v sobotu, tedy o tři dny dříve oproti původním plánům. "Jeho stav byl natolik vážný, že ho přivezli 'za minutu dvanáct'," řekla mluvčí Fakultní nemocnice Motol Eva Jurinová.

Tříměsíční chlapeček Albion Pupovci trpěl závažnou komplexní vadou srdce, jehož velké tepny aorta a plicnice vycházely ze srdečních komor obráceně. "Mělo to za následek nedostatečně okysličenou krev v těle, a chlapci proto hrozila smrt," uvedla Jurinová.

Kvůli náhlému zhoršení zdravotního stavu chlapce odvezli na operační sál již v sobotu ráno. "Specialisté dětského kardiocentra Fakultní nemocnice Motol po šestihodinové náročné operaci vrozenou vadu anatomicky zkorigovali," řekla Jurinová. Obě velké tepny malého pacienta nyní fungují jako u zdravého člověka. V případě, že nenastanou pooperační komplikace, tak podle Jurinové chlapcovy zdravotní obtíže se srdcem skončí.

Podobně složité operace se podle Jurinové v motolské nemocnici provádějí často, sobotní případ však byl výjimečný akutním ohrožením života pacienta. "Odborníci připouštěli možnost, že (operace) nemusí dopadnout dobře," dodala.

Zatím ještě není jasné, kdy se bude malý pacient moci vrátit domů. Lékaři při příletu dětí uváděli, že pokud vše půjde podle plánu, mohli by se uzdravení chlapci do Kosova vrátit za dva nebo za tři měsíce.

Prvního z kosovských novorozenců lékaři kvůli vážnému stavu operovali již krátce po příletu koncem července. Tehdy jen třítýdenní Edonis do Česka přiletěl kvůli zúžení aorty. I tato operace skončila úspěšně.

Lékaři dříve odhadli náklady na podobné operace na 240 000 korun. Čeští lékaři dětem pomáhají v rámci zdravotnického programu Medevac, který je určen pro vážně nemocné z válkou postižených oblastí. Vláda na jeho pokračování nedávno vyčlenila pět milionů korun. Od roku 1993 bylo v rámci programu Medevac v ČR léčeno 103 lidí z krizových oblastí, jako je Bosna a Hercegovina, Kosovo, Čečensko, Irák a Pákistán.

Ilustrační foto: Karel Šanda

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ