Koupil hrnce na předváděčce, 18 let se soudí

Domácí
5. 4. 2011 11:11
Na předváděcí akci zakoupil sadu hrnců, ale to mu zkomplikovalo život (ilustrační foto).
Na předváděcí akci zakoupil sadu hrnců, ale to mu zkomplikovalo život (ilustrační foto).

Trendem některých obchodníků jsou v posledních letech takzvané předváděcí akce. Z těch zpravidla odchází hrstka zvědavců, kterým prodejci vnutili své zboží. Ústavní soud se teď v takové kauze postavil na stranu muže, který v roce 1993 nakoupil na akci nádobí, ale od smlouvy později odstoupil. Firma po něm přesto u soudů vymáhala asi 42 tisíc korun plus úroky. 

Případem se po rozhodnutí Ústavního soudu musí znovu zabývat odvolací Krajský soud v Ústí nad Labem, který původně rozhodl ve prospěch prodejce.

Smlouva s firmou Zepter měla podle ústavní stížnosti několik sporných bodů. Kupující měl například povinnost vypočítat si výši jednotlivých měsíčních splátek podle aktuálního měnového kurzu německé marky a české koruny. Protihodnotu by navíc obdržel až pod zaplacení poslední splátky.

Žalobu firma podala až těsně před uplynutím promlčecí lhůty. Muž tak žil několik let v domnění, že firma akceptovala jeho odstoupení od smlouvy, jehož doručení se však u soudů nepodařilo po letech prokázat.

Rozpor soudních rozhodnutí

Ústavní soudci tradičně řeší případy těch, kteří nalítli obchodním dealerům (ilustrační foto)."Celkové okolnosti uzavření smlouvy, samotná smluvní ujednání, ale i 'obecně' známé obchodní praktiky žalobce napovídají tomu, že stěžovatel jednal v důvěře v prezentované informace a byl v postavení, které je hodno zvýšené ochrany," rozhodl Ústavní soud. Při uzavření smlouvy je podle rozhodnutí navíc využíván moment překvapení a nezkušenost spotřebitele.

Jako soud prvního stupně řešil případ Okresní soud v Ústí nad Labem. V roce 2006 rozhodl, že smlouva je absolutně neplatná kvůli rozporu s dobrými mravy. Krajský soud v Ústí nad Labem ale v roce 2007 rozsudek zrušil a rozhodl ve prospěch prodejce. Uvedl, že smlouva je určitá, srozumitelná a dobrým mravům neodporuje. Verdikt potvrdil také Nejvyšší soud.

Ústavní soud se opakovaně zastává lidí, kteří se na prodejních prezentacích pod tlakem dealerů zavážou k odběru zboží a později nemohou kvůli nevýhodným podmínkám od smluv odstoupit. Nabídka zboží je při prezentacích často spojena s výlety či podáváním jídla.

V novém rozhodnutí Ústavní soud například zdůraznil, že podnět ke smluvnímu jednání v podobných případech vychází zpravidla od dodavatele, přičemž spotřebitel není na smluvní ujednání připraven. Při uzavření smlouvy je využíván moment překvapení a nezkušenost spotřebitele.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Profimedia

Další čtení

Stavbu obchvatu Přeštic o tři měsíce zpozdí výzkum archeologů

Domácí
12. 7. 2025

Asociace: Počet asistenčních zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni zdvojnásobil

Domácí
12. 7. 2025
ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ