Koupili v dražbě statek a investovali do něj miliony. Soud jim ho bez náhrady vzal

Domácí
6. 2. 2018 11:01
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Manželé Faltýnovi se rozhodli před čtyřmi lety investovat. Přes svou firmu Alivio koupili za čtyři miliony statek v Dolním Třeboníně nedaleko jihočeského Velešína. Další peníze pak investovali do rekonstrukce, jelikož na statku plánovali vybudovat penzion. Nejvyšší soud jim ale po letech statek i s penězi vzal. Argumentuje tím, že v dražebním procesu chyboval exekutor. Zprávu přinesl server Aktuálně.cz.

"Statek jsme museli počátkem ledna vrátit dlužníkovi, za kterého jsme před čtyřmi lety zaplatili dluhy. My teď nemáme dům ani peníze. Naopak dlužník, kterému byl dům vydražen, má dům zpátky, nemá dluhy, které jsme zaplatili my, a na domě neváznou ani žádné zástavy," komentoval pro aktuálně.cz svou nešťastnou situaci Jindřich Faltýn.

Faltýnovi statek vydražili v únoru 2014, do června ale museli na definitivní rozhodnutí počkat, neboť se proti dražbě odvolal 61letý dlužník Milan Kraus. Neúspěšně. Faltýnovi se tedy dali do rekonstrukce penzionu.

Na jaře nového roku ale nastal v případu zásadní obrat. Nejvyšší soud po Krausově odvolání prohlásil, že předchozí rozhodnutí o přiklepnutí nemovitosti manželům byl neplatný. Chyba byla podle soudu na straně exekutora, který nedodržel povinnou třicetidenní lhůtu, aby se k nemovitosti mohlo přihlásit dostatek zájemců.

"Jenže vyhlášená dražební jednání sám dlužník mařil účelovými insolvenčními návrhy na svou osobu," řekl serveru Faltýn, což dokazuje i fakt, že dražební vyhláška byla vydána už v srpnu 2013. Nejvyšší soud však tvrdí, že rozhodující není první oznámení dražby, ale její konečný termín a od toho ona třicetidenní lhůta splněna nebyla.

Faltýnovi byli právníky i exekutory ujištěni, že o majetek už nemohou přijít, jelikož exekuce byla ukončena a nemovitost je na katastru připsána na jejich jméno. To potvrdil i v lednu 2016 Krajský soud v Českých Budějovicích.

Nejvyšší soud majetek vrátil dlužníkovi

Nejvyšší soud ale zakročil i podruhé. Po odvolání Krause nařídil Krajskému soudu v Českých Budějovicích, aby rozsudek změnil. "Při vážení dotčených práv a oprávněných zájmů je zcela na místě upřednostnit ochranu vlastnického práva žalobce před ochranou právního postavení žalované," prohlásil soudce Nejvyššího soudu Michal Králík.

Faltýnovým tak byl statek zabaven a znovu vrácen Krausovi. Už bez dluhů a zrekonstruován. Manželé odhadli škodu až na 10 milionů, ale neví, po kom ji vymáhat. Nabízí se exekutor, který pochybil ve zkrácení nabízené lhůty majetku.

Ten se však hájí a za hlavního viníka považuje Nejvyšší soud a jeho neobvyklé rozhodnutí. "Jsem si stoprocentně jist, že můj postup byl v souladu se zákonem. Já jsem je do té nepříjemné situace nepřivedl," prohlásil exekutor Marek Frank.

Faltýnovi neví, co dál. Doporučeno jim bylo jen, aby se obrátili na své advokáty. "Nejvyšší soud nesmí podávat právní rady. Mohl by být nařčen z podjatosti, respektive nadržování některé z procesních stran," sdělil Aktuálně mluvčí soudu Petr Tomíček.

Manželům zbývá možnost ústavní stížnosti. Tu ale nemohou podat, dokud se znovu neúspěšně obrátí na Nejvyšší soud, který rozhodl v jejich neprospěch.

Bizarnost celého případu jen dokresluje fakt, že statek je stále zapsán na firmu Faltýnových, a to i přesto, že ho museli vyklidit a klíče vrátit Milanu Krausovi. Ten ale o přepsání na svou osobu nestojí, neboť by se podle Faltýna kvůli dluhům znovu octl "ve spárech" exekutora.

Autor: -aka- Foto: , ČTK/Fotobanka ČTK/Horázný Josef,Štěrba Martin

Další čtení

V letošním 1. pololetí napršelo nejméně za více než 60 let, spadlo 222 mm srážek

Domácí
3. 7. 2025

Na sankční seznam přibyl spolupracovník Medveděva Osipov kvůli výhrůžkám Haškovi

Domácí
2. 7. 2025

Hasiči mají požár u muničního skladu na Litoměřicku pod kontrolou

Domácí
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ