Koupit <span>dekret na byt</span>? Ztrátové a riskantní

Domácí
21. 3. 2008 10:15
Lidí, kteří prodávají dekrety na byt, je překvapivě hodně
Lidí, kteří prodávají dekrety na byt, je překvapivě hodně

Lidí, kteří prodávají dekrety na byt, je překvapivě hodněNa první pohled to vypadá jako výhodná koupě. Získáte dekret na byt a budete platit regulovaný nájem. Jenže regulované nájemné bude již brzy minulostí. Ve finále tak neskutečně proděláte. A pokud navíc obchodujete s nájemní smlouvou obecních bytů, pohybujete se na samé hranici zákona.

Jen v březnu stránky realitních kanceláří nabízely stovky nájemních smluv na prodej. A jejich ceny nejsou zanedbatelné: v průměru se pohybují okolo půl milionu korun, ale dokážou se vyšplhat i daleko přes milion. Kupující má ale tu smůlu, že i když sumu složí, nestane se majitelem bytu, ale pouze jeho nájemníkem.

"Nabídky na nájemní smlouvy nám chodí stále, je jich až překvapivě hodně," potvrdil ředitel realitní společnosti Central Europe Holding Jiří Pácal. Lidé nabízejí dekrety hlavně v soukromých domech. "Dokud neodstartovala deregulace, tak se to ještě dalo pochopit. Dnes to ale již žádné opodstatnění nemá. Je to úplný nesmysl," říká Pácal.

Ilustrační fotoNapříklad za přenechání dekretu k bytu 2+kk v pražských Vršovicích požaduje současný nájemník čtyři sta padesát tisíc korun. "Je to přímo od majitele, navíc musíte platit už jen nízký nájem a poplatky," říká inzerent, kterého oslovil server TÝDEN.CZ. A muž hned dodává, že nájem bez poplatků činí v současné době jen 3240 korun. Zapomněl však říci, že v roce 2010, kdy skončí poslední vlna deregulace, již nájem přesáhne hranici šesti tisíc. Tržní nájemné se v dnešní době pohybuje ve stejné lokalitě okolo sedmi tisíc korun.

Podvod mají odhalit detektivové

Podle Pácala využívají prodejci nájemních smluv neznalosti lidí. "Je tu stále zavedený stereotyp, že bydlet v regulovaném nájmu je výhodné. To už v dnešní době neplatí. Pořád se ale najdou trdla, která na to skočí a dekret si koupí."

Ještě více zarážející je však podle něj to, že někteří lidé stále obchodují s nájemními smlouvami obecních bytů. "Velký zájem o tyto smlouvy je tam, kde se předpokládá brzká privatizace bytů. Člověk pak za několik set koupí dekret na byt, dalších několik set zaplatí městu za odkoupení bytu a vydělá na tom miliony," upozorňuje Pácal.

Koupit si dekret na byt se podle odborníků již nevyplatíSpekulace s byty byly podle něj typické především pro centrum města. Dnes se na realitních stránkách podobné inzeráty již v podstatě neobjevují. Prodej dekretů na městské byty totiž není právně vůbec možný. "Majitelem bytů je město nebo obec a ti také jako jediní mohou s bytem nakládat," vysvětlil právník Daniel Šplíchal.

Navíc proti kšeftům s dekrety začal bojovat i magistrát. "Je to jasný podvod, kterým dotyční akorát okrádají město," říká pražský radní pro sociální a bytovou politiku Jiří Janeček z ODS. Proto všechny podezřelé převody magistrátních bytů nyní prověřují detektivové. A pokud přijdou na něco nekalého, nájemník o byt okamžitě přijde.

Jen za loňský rok se městu podařilo takovýmto způsobem přijít na několik desítek podvodů. Letos se na návštěvu detektivů musí připravit všech deset a půl tisíce nájemníků městských bytů. "Bude to masivní kontrola. Detektivové budou kontrolovat pět let dozadu všechny směny bytů. Zároveň ale budou také zjišťovat, jestli byty dnes obývají lidé, kteří mají," dodal radní.

Foto: Robert Zlatohlávek, Profimedia.cz

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ