Finančník Viktor Kožený, který byl jednou z nejznámějších postav československé kuponové privatizace, díky níž také pohádkově zbohatl, po deseti měsících opět předstoupí před soud. Na Bahamách má v pondělí začít další kolo procesu o jeho vydání do Spojených států. Při prvním líčení soudkyně loni na podzim s vydáním souhlasila, ale Kožený se odvolal.
K tématu: Proti Koženému má v USA vypovídat český expolicista
Po více než roce a půl ve vazbě byl koncem letošního dubna propuštěn podmínečně na svobodu. Tou dobou mělo začít odvolací řízení. Protože však americká strana nepředložila požadované dokumenty, soudce vrchního soudu jednání odročil na 23. července.
Spojené státy usilují o vydání Koženého, který se narodil v Praze, žil v Německu a v USA a nyní vystupuje jako irský občan, a to především kvůli obviněním z korupce při privatizaci ropného průmyslu ve druhé polovině 90. let v Ázerbájdžánu. Kožený se hájí tím, že americký zákon proti podplácení státních činitelů v zahraničí, o nějž se žaloba opírá, se na něho jako na cizince nevztahoval. Obvinění popírá a tvrdí, že je nevinen.
Obžalován je spolu s Američany Frederikem Bourkem a Davidem Pinkertonem. V jejich případě však federální soudkyně v New Yorku před několika dny rozhodla, že je možné je nadále stíhat jen ve třech bodech, ostatní z původně sedmadvacetibodové obžaloby uznala za promlčené. Kožený tento verdikt uvítal, neboť, jak řekl ČTK, promlčení se týká i jeho.
Do jaké míry změna obžaloby v USA ovlivní i soudní jednání na Bahamách, se teprve uvidí. Fakt, že skutky jeho údajných spolupachatelů byly zčásti promlčeny, hraje spíše v Koženého prospěch.
Soudní přelíčení je plánováno na celý týden, ale konečný verdikt se v této fázi nečeká. I poté, až vrchní soud rozhodne, je pravděpodobné, že se případ dostane před bahamský odvolací soud a poté do Londýna před královninu Tajnou radu, která působí jako nejvyšší soudní instance i pro Bahamy. Vydávací proces tak zřejmě potrvá ještě řadu měsíců, možná i několik let.
Viktor Kožený, který koncem června oslavil 44. narozeniny, se po propuštění z věznice Fox Hill v bahamském hlavním městě Nassau na kauci 300 tisíc dolarů (přes šest milionů korun) může volně pohybovat po bahamských ostrovech, ale musí se pravidelně hlásit na policejní stanici. Bahamy, kde žije od roku 1994, ale nemá jejich občanství, nesmí opustit.
Letos v květnu v rozhovoru pro ČTK uvedl, že by mohl svědčit u newyorského soudu. "Mohu říci, že probíhají určitá jednání, že bych se dostavil k soudu tento podzim," řekl ČTK v městečku Lyford Cay nedaleko Nassau. Připustil, že v rámci procesu na Bahamách byl ve styku s americkou stranou. "Rovněž moji právní zástupci jednají s americkými úřady a to, že tato jednání probíhají, může naznačit určité věci," řekl bez dalších podrobností.
Ochoten je prý spolupracovat i s českými úřady při vyšetřování údajné zpronevěry majetku společností, které vlastnil. "Nic nebrání tomu, aby členové vyšetřovacího týmu nebo policie přijeli na Bahamy a já jim poskytnu veškeré informace, které vím," uvedl v květnu.
Ostře se ohradil proti nynější cestě bývalého českého policejního vyšetřovatele Václava Lásky do USA, kde má prý na pozvání právníků údajně podvedených investorů pomoci Koženého usvědčit. Finančník cestu chápe jako snahu bývalého detektiva podplatit.
Kožený, který se výraznou reklamou na své harvardské privatizační fondy na počátku 90. let významně podílel na masovém zapojení občanů do československé kuponové privatizace, je v České republice - zčásti i na základě Láskova vyšetřování - stíhán pro údajně nezákonný převod majetku za 16 miliard korun z Harvardského průmyslového holdingu (HPH) a Sklounionu Teplice. Opakovaně však prohlašuje, že případ je politicky motivovaný.
Brání se také tím, že v době, kdy byl ve vedení firem, se "se všemi závazky naprosto čestně a řádně vypořádal". Ze zpronevěry majetku HPH a podvodu na jeho akcionářích viní své někdejší spolupracovníky Borise Vostrého a Juraje Širokého. Oba ovšem jeho obvinění odmítají.
V souvislosti s tímto stíháním požádala ČR před dvěma lety Bahamy o vydání Koženého. Zatím není známo, že by tento extradiční proces začal.
Foto: ČTK