Kožený utratil za večeři pro šest lidí tři miliony korun
04.06.2009 21:20
Kontroverzní finančník českého původu Viktor Kožený údajně platil 96 tisíc dolarů za večeři pro šest lidí, když v roce 1998 chystal vstup amerických investorů do ázerbájdžánské privatizace. V té době to byly zhruba tři miliony korun.
O podobných podrobnostech se hovoří při newyorském procesu s Američanem Frederikem Bourkem, v němž se žalobce snaží před porotou prokázat, že obžalovaný udržoval těsné styky s Koženým, a musel tedy vědět o korupci při privatizaci ropného průmyslu v Ázerbájdžánu. Z tohoto skutku jsou Bourke a Kožený obžalováni od podzimu 2005, Kožený ale zůstává na Bahamách, které ho k soudu do USA odmítají vydat.
Bývalý člen ochranky Viktora Koženého vypověděl, že Bourke byl jedním ze tří nebo čtyř hostů na večeři v newyorském hotelu St. Regis, za kterou Kožený zaplatil kolem 96 tisíc dolarů. Co bylo tak drahé? Víno, odpověděl svědek John Pulley, který tehdy prý provázel Koženého na každém kroku.
ČTĚTE TAKÉ: Kožený: Za pět let chci do europarlamentu
"Měl jachtu, měl ostrov, opravoval dům v Londýně a stavěl v (bahamském) Nassau," řekl Pulley u soudu. Koženého doprovod na cestách prý čítal pět lidí.
Do ázerbájdžánské operace, jejímž cílem bylo získat podíl na privatizované ropné společnosti Socar, vložili američtí investoři 350 milionů dolarů. Stát firmu ale neprodal a investice ztratily hodnotu. Bourke do Koženého podniku vložil osm milionů dolarů.
K investorům patřili také bývalý senátor a nynější zvláštní vyslanec prezidenta Baracka Obamy pro Blízký východ George Mitchell, pojišťovna AIG, fond Omega Advisors nebo GE Investment Corp. Bourke, stejně jako Mitchell a další investoři odmítají, že by věděli o Koženého údajných korupčních aktivitách.
Kožený podle Pulleyho začátkem roku 1998 letěl svým soukromým letadlem z Baham na Floridu na večeři, kde mu Bourke představil svého přítele Mitchella. Při této příležitosti se prý domluvili, že Mitchell se k investorům připojí. Nakonec vložil 200 tisíc dolarů. Ten samý rok letěl Mitchell s Koženým do ázerbájdžánského hlavního města Baku, kde promluvil při oficiálním otevření Koženého makléřské firmy Minaret Group, řekl svědek.
O podplácení neslyšel
Při křížovém výslechu uvedl, že nikdy neslyšel jakýkoli rozhovor o podplácení. Potvrdil, že Bourke v květnu 1997 letěl s Koženým kolem světa, ale nezúčastnil se Koženého výprav do Baku s kufry a pytli plnými peněz na nákup privatizačních kuponů. Údajně takto přivezl 30 milionů dolarů v hotovosti.
Kožený a Bourke tehdy prý žertovali, že by si mohli v Ázerbájdžánu koupit cokoli a že by mohli zemi přejmenovat na Vickystán podle tehdejší Koženého manželky, nebo na Rickystán podle Bourka.
Pulley uvedl, že po setkání Koženého s předsedou ázerbájdžánské komise pro státní majetek Nadirem Nasibovem se prostředí v zemi stalo přátelštějším. Koženého zaměstnanci a spolupracovníci prý používali pro ázerbájdžánské prominenty krycí jména - Nasibov byl Předseda, syn tehdejšího prezidenta Gejdara Alieva Ilcham byl Syn. Ilcham Aliev před šesti lety vystřídal otce v prezidentském křesle.
ČTĚTE TAKÉ: Kožený: Jsem v exilu stejně jako Havel nebo Solženicyn
Proces s Bourkem začal v pondělí výběrem poroty a pokračoval úvodními stanovisky obou stran. Jako klíčový dokument předkládají obžaloba i obhajoba stejnou nahrávku rozhovoru Bourka s investorem Dickem Friedmanem a jejich právníky, v němž Bourke vyjádřil obavy, že Kožený v Ázerbájdžánu podplácel. Podle žalobců to znamená, že o korupci věděl, a přesto v investici pokračoval, obhajoba naopak tvrdí, že jde o důkaz Bourkovy neviny.
Kožený podle prokurátorů souhlasil s tím, že vyplatí ázerbájdžánským představitelům miliony dolarů v hotovosti a přenechá jim dvě třetiny zisku z privatizační operace, pokud slíbí, že Socar stát prodá. Jejich tajný podíl mohl mít hodnotu miliard dolarů, uvedla agentura Bloomberg.
Bourke o Koženého korupčním plánu věděl a do spiknutí se zapojil, tvrdí prokurátor. Pomáhal například zajišťovat nákladnou léčbu Ázerbájdžánců v USA a byl členem orgánů firem spojených s Koženým. Poté, kdy ázerbájdžánští prominenti k privatizaci Socaru nepřistoupili, údajně se Bourke ptal, zda jim Kožený dal dost.
Obhajoba tvrdí, že žalobce důkazy obrací na hlavu. Bourke naopak pomáhal vládě Koženého obžalovat v jiné kauze, která se týká údajné zpronevěry 183 milionů dolarů.
Bourke je žalován z podplácení zahraničních činitelů, praní špinavých peněz a křivé výpovědi. Hrozí mu až 30 let vězení. Proces v New Yorku by mohl trvat až šest týdnů, uvedl Bloomberg na svých internetových stránkách.
Foto: archiv Týdne
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.