Krajany nechápeme, my v Česku zůstaneme, tvrdí iráčtí uprchlíci

Domácí
27. 4. 2016 15:00
Iráčtí uprchlíci ze skupiny, která žije v Českém Těšíně na Karvinsku, uvedli, že chtějí zůstat natrvalo v Česku.
Iráčtí uprchlíci ze skupiny, která žije v Českém Těšíně na Karvinsku, uvedli, že chtějí zůstat natrvalo v Česku.

Iráčtí uprchlíci ze skupiny, která žije v Českém Těšíně na Karvinsku, uvedli, že chtějí zůstat natrvalo v Česku. Nechápou postoj krajanů, kteří se pokusili dostat do Německa, řekli čtyřiapadesátiletý Naiel Al Ajmeyah i o generaci mladší Marwan Qarl. Čtyři rodiny iráckých křesťanů, celkem 19 lidí, se v úterý nastěhovaly do samostatných bytů.

Oba Iráčané jsou spokojení, snaží se naučit česky a věří, že najdou práci. Opakovaně děkovali představitelům Česka či lidem, kteří se o ně poslední dva měsíce starali. Nespokojenost uprchlíků, kteří se z Jihlavy či Brna vracejí dobrovolně do vlasti či se pokusili dostat do Německa, nechápou.

Anketa:

Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?

"Divíme se, co jim schází. Nám nic nechybí. Jejich chování je pro nás záhadou," řekl mladší Marwan. Dodal, že s takovým postupem nesouhlasí. "Tento stát nás přijal, měli bychom mít respekt," míní. Podobně se na situaci dívá i Naiel. "Považuji to za nevyvedené rozhodnutí. Omlouváme se za ně. Ale oni dopovídají sami za sebe," dodal

Za sebou mají první noc v nových bytech v Českém Těšíně. Do nich se přestěhovali z rekreačního zařízení v Soběšovicích. První rok jejich pobytu v Česku platí Nadační fond Generace 21. V regionu se o rodiny stará Slezská diakonie.

Bílé fazole k večeři

"Už jsme si uvařili. Měli jsme včera rýži s kuřecím masem. Manželka připravuje bílé fazole. Víc než dva měsíce jsem je nejedl," svěřil se Naiel. Dodal, že česká kuchyně mu chutná. Nechápe ale přidávání cukru do jídla. Tradiční česká jídla chutnají i Marwanovi Qarlovi, který chce vařit a v budoucnu si otevřít vlastní restauraci. Dokonce v Česku ochutnal i vepřové maso, které sice jako křesťan jíst může, ale v původní vlasti k němu neměl přístup. "Vepřové maso jsem tady jedl. Několikrát. Ale vždy jsem jen kousek ochutnal," dodal.

Oba muži si pochvalují byty i získané soukromí. "V rekreačním středisku, kde jsme byli předtím, bylo vše v pořádku. Je ale velice příjemné zakotvit. Děkujeme bohu," uvedl Naiel. "Jsem rád, že máme nový domov. Jsem rád, že můžeme začít nový život," dodal jeho krajan, který do Česka dorazil s manželkou a dvěma dětmi.

Slezská diakonie se o uprchlíky bude starat ještě necelý rok na základě smlouvy, kterou má uzavřenou s nadačním fondem. Pak bude chtít získat peníze od kraje či státu a v některých sociálních projektech ve vztahu k uprchlíkům pokračovat. V budoucnu jim chce například pomáhat s hledáním práce. Naiel by se mohl živit jako truhlář, Marwan chce vařit. Vše ale záleží na tom, jak jim půjde čeština. "Nechceme nástup do práce uspěchat. Nejprve se musí naučit česky," řekl jejich lektor Adam Sabela.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Patriotmagazin.cz

Další čtení

ilustrační foto

Změna: Povinná angličtina od první třídy už nemusí být. Stačí zvolit jiný jazyk

Domácí
22. 4. 2025
ilustrační foto

Do svateb se Češi nehrnou. Loni to bylo druhé nejnižší číslo od vzniku Československa

Domácí
22. 4. 2025

Počet svateb v ČR byl loni podle předběžných dat ČSÚ druhý nejnižší od roku 1918

Domácí
22. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ