Kraje čeká trest kvůli poplatkům. Chystají obranu
01.02.2010 17:20 Původní zpráva
Tažení proti krajům pokračuje. Protože nevyslyšely první varování a nezměnily způsob, jakým lidem vracejí regulační poplatky, čeká je trest. Podle ministra vnitra Martina Peciny totiž porušují zákony.
"Způsob, jakým kraje poplatky proplácejí, tedy že je v podstatě nevybírají, je podle našeho názoru porušením zákona," řekl už dříve Pecina. Pokud kraje systém okamžitě nezmění, pozastaví ministerstvo rozhodnutí zastupitelstva, která vracení peněz umožňují.
Jako první si vzal Pecina na mušku neposlušné kraje Ústecký, Jihočeský, Královéhradecký a Zlínský. S nimi zahájil správní řízení už začátkem ledna. Ostatním krajům dal ultimátum na to, aby se dohodly, jak na proplácení vyzrát.
ČTĚTE TAKÉ: Rozčilený Rath se úlev na poplatcích nechce vzdát
Poplatky mají smysl, vysvětloval náměstek lékařům
Kraje si ale říct nedaly. Některé z nich zůstaly u starého systému a lidem tak zcela odpustily placení regulačních poplatků. Jedná se o kraje Středočeský, Jihomoravský, Pardubický, Moravskoslezský a Liberecký. "Ministerstvo vnitra proto s těmito kraji v tomto týdnu správní řízení zahájí," řekla mluvčí úřadu Jana Malíková.
Hejtmani ale předtím dostanou prostor na to, aby se na krok připravili a uplatnili veškerá procesní práva. Některé kraje už proto jen čekají na to, až ministerstvo krok potvrdí oficiálně. Někde chtějí podat proti rozhodnutí ministerstva rozklad, jinde připravují žaloby,
Poplatky už spolkly 340 milionů
Kraje doposud vydaly za hrazení poplatků více než 340 milionů korun a řada hejtmanů z ČSSD se jakýmkoliv změnám systému brání.
"Podle našeho právního rozboru není systém úhrady v rozporu s právem. Naopak. My striktně postupujeme podle práva," namítá například mluvčí Pardubického kraje Magdalena Navrátilová. Pokud lidé nechtějí v lékárnách a ordinacích platit, stačí jedno kývnutí. Nemusí ani podepisovat darovací smlouvu.
"Pokud bude zahájeno správní řízení, budeme se soudit," má jasno také Oldřich Ryšavý, který má v Jihomoravském kraji na starost právě odbor zdravotnictví. Z proplácení kraj neustoupí ani o píď. Na darech pacientům kraj nic nezákonného nevidí.
Středočeský kraj se chce kvůli poplatkům obrátit dokonce na Ústavní soud. "Správní řízení kvůli poplatkům je neústavní," řekl dnes středočeský hejtman David Rath.
ČTĚTE DÁLE: Regulační poplatky nezabraly. Proléčí se daleko víc
Další hejtmani zase vymysleli, jak ministerský zákaz obejít. Pacient v krajském zařízení zaplatí poplatek, vyplní žádost, kterou pak zašle na krajský úřad. Tam jednou za měsíc proběhne schvalovací řízení. Rada rozhoduje, komu poplatek proplatí a komu ne. Pak peníze odešle na účet nebo poštovní poukázkou. Tak to funguje například v Plzeňském kraji, na Olomoucku nebo v Karlovarském kraji.
Regulační poplatky zavedl ministr zdravotnictví za ODS Tomáš Julínek. Systém byl od té doby upraven. Nyní se platí 30 korun v ambulanci a za položku na receptu, pokud je lék levnější než 30 korun, za den v nemocnici 60 korun a za pohotovost 90 korun. Osvobozeni jsou novorozenci, poplatky v ambulanci neplatí dětí do 18 let. Těm je spolu se seniory nad 65 let snížen ochranný limit z 5000 na 2500 korun.
Začátkem prosince sněmovna ve druhém čtení schválila dva téměř totožné návrhy na úplné zrušení regulačních poplatků ve zdravotnictví.
Foto: Lucie Pařízková, archiv Týdne
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.