Královéhradečtí krajští radní podle policie nepochybili
13.05.2010 17:01
Okresní státní zastupitelství v Hradci Králové zastavilo trestní stíhání pěti bývalých krajských radních a někdejší úřednice Královéhradeckého kraje, které policie podezírala z nákupu předraženého nábytku do budovy krajského úřadu. Potvrdil to mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek a tři z původně obviněných.
"Státní zástupce zrušil usnesení o zahájení trestního stíhání. Trestní řízení v této věci ale běží dál a policie bude případ nadále prověřovat," řekl Skřepek.
Hradecké státní zastupitelství rozhodnutí nechtělo komentovat. "V této fázi nebudeme k případu poskytovat žádné informace," řekl Alexandr Pumprla z hradeckého státního zastupitelství.
PSALI JSME: Praha chce zřídit protikorupčního ombudsmana
Policie stíhá bývalé vedení Královéhradeckého kraje
"Volal mi to právník, nevím podrobnosti, ale těch posledních pár měsíců rozhodně nebylo kvůli tomuto obvinění příjemných," řekl bývalý hejtman Pavel Bradík (ODS). Někdejší Bradíkův náměstek Helmut Dohnálek (SNK-ED), který nyní působí jako náměstek hejtmana Lubomíra France (ČSSD), řekl, že nic jiného než zastavení stíhání neočekával. "Velice mě překvapilo, že vůbec takové obvinění vzniklo," řekl Dohnálek.
Bývalý krajský radní a současný starosta Hořic Ivan Doležal (ODS) řekl, že státní zástupce vzal v potaz všechny námitky proti obvinění. "Nic jsme nespáchali, k žádnému obohacení nedošlo. Obviněním jsem se cítil neprávem pošpiněn," řekl Doležal. Někdejší radní Jiří Vambera (ODS) ČTK řekl, že o zastavení stíhání dosud neví. "Jsem tomu samozřejmě rád, ačkoliv jsem to předpokládal," řekl Vambera.
Část z původně obviněných působí nadále ve vedení kraje, bývalá vedoucí majetkoprávního odboru kraje Hana Moravcová působí nyní jako ředitelka Správy nemovitostí Královéhradeckého kraje. Bradík a Vambera jsou členy krajského zastupitelstva, Dohnálek působí ve funkci náměstka hejtmana. Minulý týden navrhl na jednání zastupitelstva senátor Vladimír Dryml (ČSSD) hlasovat o jejich dočasném odvolání z funkcí. Zastupitelé však jeho návrh odmítli zařadit na program jednání. Bez funkcí na kraji je kromě Doležala i další z původně obviněných - bývalý náměstek hradeckého hejtmana Rostislav Všetečka (ODS).
Nové sídlo kraje přijde na 1,9 miliardy
Protikorupční policie šestici podezírala z trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku ve třetím odstavci, obviněným tak hrozilo dva až osm let vězení. Policie vznesla obvinění v souvislosti s pořízením nábytku za 36 milionů korun do nově vybudovaného sídla kraje. Vyšetřovatelé tvrdí, že se nejedná o atypický nábytek a kraji údajně vznikla škoda ve výši přesahující pět milionů korun.
Kraj za nákup údajně předraženého nábytku dostal od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže pokutu 800 tisíc korun. Pokutu úřad kraji uložil vloni v březnu, kraj se proti ní odvolal, předseda úřadu Petr Rafaj však kraji nevyhověl a pokutu na konci loňského roku potvrdil. Kraj pak proti pokutě podal žalobu k soudu. Soud zatím nerozhodl.
Královéhradecký kraj za své sídlo v bývalém areálu hradeckého pivovaru zaplatí během dvacetiletého leasingu téměř 1,9 miliardy korun. Přestavba, kterou kritizovali lidovci, trvala od dubna 2005 do října 2007. Jde o největší investiční projekt kraje a zřejmě o nejdražší sídlo úředníků v celé zemi.
Ilustrační foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.