Špatnou zprávou pro Česko je podle komentářů v části českých deníků zvolení někdejšího zástupce ombudsmana Stanislava Křečka novým veřejným ochráncem práv. Poslanci Křečka vybrali ve středu v druhém kole tajné volby, kandidát prezidenta Miloše Zemana získal 91 hlasů ze 175 odevzdaných. Jednaosmdesátiletý Křeček nastoupí na post ombudsmana po Anně Šabatové, jejíž šestiletý mandát skončí příští týden. Zvolení Křečka kritizovali opoziční poslanci z řad TOP 09, ODS, KDU-ČSL, Pirátů či STAN a také sama Šabatová už dříve uvedla, že kandidaturu Křečka nepovažuje za šťastnou.
Zvolení Křečka označil za špatnou zprávu pro Česko třeba komentář ve čtvrtečních Hospodářských novinách (HN). Ombudsman už podle deníku nebude ochráncem každého občana, menšin i většiny bez rozdílu, ale bude vyznávat právo silnějšího. "Po silných a politicky nezávislých ombudsmanech Otakaru Motejlovi, Pavlu Varvařovském a Anně Šabatové přichází expolitik, který se už dopředu vzdává ambicí hájit práva menšin, například skupin Romů," píše komentátor HN. "Dokonce to účelově - v souladu s náladami voličů svých spojeneckých partají - halí do zcela nepravdivého zdůvodnění, že úřad ombudsmana dosud zanedbával kvůli menšinám obhajobu práv většin. Šabatová ani její předchůdci přitom mezi žadateli o pomoc nijak nerozlišovali," dodává.
Podle komentáře Deníku N je zvolení Křečka ombudsmanem nejhorší zpráva pro Česko z posledních měsíců, a to bez ohledu na reálný význam brněnského úřadu. Premiér Andrej Babiš (ANO) podle komentátora zvolením Křečka otevřeně zaujal bojovou pozici na straně odpůrců liberální demokracie v čele s prezidentem Milošem Zemanem, kam se premiér až dosud stavěl jen nerad. "Je možné, že premiér pokukuje po xenofobních voličích, které zatím přenechával Tomiu Okamurovi (předsedovi SPD). Nad dalším osudem SPD ale visí otazník a její podporovatelé by se Babišovi velmi hodili," píše v komentáři Deník N.
Podle komentátora Mladé fronty Dnes bude hlavním úkolem nového ombudsmana "vrátit balon zpátky na zem". "Tedy po velmi aktivistické éře ombudsmanky Anny Šabatové navrátit tento úřad do mnohem střídmějších časů Otakara Motejla," doplňuje. Úřad ombudsmana list označuje jako apendix, nelogický a nesystémový výrůstek na střevech státní správy, který nikdy nikdo nezruší. "Když už tedy musí tento problematický úřad existovat, ať je alespoň útlým, ale účinným pomocníkem občanů v jejich boji s úřední zvůlí. A ať svou vážnost a moc zakládá na osobní autoritě ombudsmana," uvádí MfD.