Krejčíř byl propuštěn na třímilionovou kauci

Domácí
6. 7. 2007 13:47
Podnikatel Radovan Krejčíř
Podnikatel Radovan Krejčíř

Podnikatel Radovan KrejčířUprchlý podnikatel Radovan Krejčíř byl propuštěn z vězení na svobodu. Rozhodl o tom v pátek soud v Johannesburgu, který přijal jeho kauci ve výši tří milionů korun, informoval server Nova.cz. Krejčíř v Jihoafrické republice počká na rozhodnutí o tom, zda ho úřady vydají ke stíhání do České republiky. Soud také Krejčířovi nařídil dostavit se na jednání o české žádosti o vydání. To se má podle mluvčí českého ministerstva spravedlnosti Zuzany Kuncové konat 8. srpna.

Krejčíř je v Česku stíhán za majetkové trestné činy i kvůli údajné přípravě vraždy.
"Soud rozhodl, že (Krejčíř) bude propuštěn poté, co složí kauci," potvrdil Miroslav Píša z českého velvyslanectví v Pretorii, který přelíčení sledoval. To se podle reportéra Novy Jiřího Hynka zakrátko také stalo a Krejčíř odpoledne opustil brány věznice. Ještě před přelíčením podnikatel říkal, že je připraven složit na kauci i 15 milionů korun.

Podnikatel také musel odevzdat pas a zavázat se, že se bude zdržovat na uvedené adrese ve svém domě v Pretorii, hlásit se dvakrát týdně na policii a neopustí okolí Johannesburgu bez souhlasu.

Z propuštění se radoval. "Je přesvědčen, že do českého vězení nikdy nepůjde," řekl Hynek o výrocích uprchlého miliardáře. V soudní síni dnes byli i syn a matka Radovana Krejčíře; prý za ním přijede i manželka, na kterou však české úřady také vydaly zatykač.

České ministerstvo spravedlnosti v reakci na dnešní verdikt upozornilo, že jihoafrický soud rozhodl o propuštění na kauci, ale ještě bude rozhodovat o Krejčířově vydání do ČR. "Soud dnes rozhodl pouze o tom, že v průběhu vydávacího řízení bude Radovan Krejčíř na svobodě," řekla mluvčí Kuncová. Podle ní rozhodnutí soudu neznamená, že by Krejčíř neměl být vydán do Česka. "O tom se bude rozhodovat ve zvláštním řízení," dodala.

Soudce odůvodnil Krejčířovo propuštění jednak tím, že neshledal důkazy obžaloby za postačující pro zamítnutí žádosti o propuštění z vazby. Dále uvedl, že průměrná délka extradičního řízení v JAR se pohybuje mezi dvěma až třemi roky. Pobyt ve vazbě po tak dlouhou dobu by podle soudce odporoval základním lidským právům a svobodám.

Česko podle Kuncové prostřednictvím jihoafrické prokuratury prosazovalo to, aby Krejčíř zůstal ve vazbě až do rozhodnutí o vydání. Páteční verdikt nezávislého soudu svrchovaného státu nepřísluší ministerstvu spravedlnosti jakkoliv hodnotit.

Soudci se podle Jiřího Hynka zdálo divné, nakolik některé údajné Krejčířovy kriminální činy jsou staré. O závažnosti obvinění jej nepřesvědčila ani výpověď svědka z české policie.

Soud měl původně o Krejčířovi rozhodnout již v úterý, avšak verdikt odložil, aby prozkoumal žádost Krejčířových obhájců, aby pohyb podnikatele na svobodě monitoroval speciální elektronický náramek. Úvodem dnešního slyšení však svědek z řad místní policie prohlásil, že elektronický náramek se v Jihoafrické republice nepoužívá.

Elektronický náramek využívají některé státy jako pomůcku u domácího vězení u méně závažných trestných činů. Odsouzený nejde za mříže, ale nesmí v určených hodinách opustit vymezený prostor, většinou své bydliště. Přitom třeba může nadále docházet do zaměstnání.

Foto: ČTK/AP


 

Autor: ČTK

Další čtení

Matky, mámy a maminky dnes mají svátek, v Česku se slaví víc než sto let

Domácí
11. 5. 2025

Praha 4 chce jiné než dosud používané názvy budoucích stanic metra D

Domácí
11. 5. 2025
Připomínka poslední bitvy druhé světové války v Evropě u Slivice spojená s ukázkou bojů, 10. května 2025, Památník Slivice, Příbramsko.

Bitva u Slivice připomněla konec války, zhlédly ji tisíce lidí

Domácí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ