Krejčíř dostal osm let. Muselo jim přeskočit, komentuje trest

Domácí
3. 1. 2011 12:25
Uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř "vyfasoval" souhrnný osmiletý trest.
Uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř "vyfasoval" souhrnný osmiletý trest.

Souhrnný osmiletý trest vězení dnes uložil uprchlému Radovanu Krejčířovi za porušování povinnosti při správě cizího majetku v kauze Technology Leasing Městský soud v Praze. Podnikatel se proti rozhodnutí, které zatím není pravomocné, odvolá. "Určitě to uděláme," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ.

Rozhodnutí soudu v případu, který se řeší již několik let, Krejčíř komentoval: "Soudci muselo definitivně přeskočit v hlavě. Kauza Technology Leasing se odehrála od A po Z v době, kdy jsem byl celou dobu ve vazbě."

Rozhodly organizátorské dopisy

Klíčovými důkazy k dnešnímu rozhodnutí byly podle mluvčí soudu Martiny Lhotákové dopisy Krejčíře z vazby Tareku Becharovi. "Soudce z nich citoval a následně označil Krejčíře za organizátora celé akce," uvedla Lhotáková.

Porušení povinnosti při správě cizího majetku se společně s Krejčířem dopustili i další dva muži, kterým za to trestný senát vyměřil tříletý a dvouletý nepodmíněný trest vězení. Celkově měla trojice podle verdiktu způsobit společnosti Technology Leasing škodu ve výši téměř 108 milionů korun. Rozdány proto byly i zákazy činnosti ve výkonu statutárního orgánu a peněžité tresty. 

Žalobkyně muže vinila z toho, že v roce 2002 ovládli Technology Leasing, z níž pak vyváděli peníze z úvěrů, které firmě poskytla Česká spořitelna. Celkovou škodu, kterou údajně Krejčíř a spol. způsobili, v obžalobě vyčíslila na více než 150 milionů korun, u dalších téměř 30 milionů podle spisu zůstalo u pokusu.

Ve hře bylo i zproštění obžaloby

Soud jednání oproti obžalobě překvalifikoval. Státní zástupkyně je totiž vinila z úvěrového podvodu a účasti na zločinném spolčení. Soudce ale již před časem uvedl, že společnost Technology Leasing po roce 2000 nečerpala žádné úvěry. V té době navíc podle něho neměl s Technology Leasing nikdo z obžalovaných nic společného, a nemohli se tak dopustit úvěrového podvodu.

Již dříve také soudce řekl, že v úvahu připadá jiná právní kvalifikace, například zpronevěra, poškozování věřitele nebo právě porušování povinnosti při správě cizího majetku.

Soudí se i o vydání

Krejčíř je v České republice stíhán za majetkové a násilné trestné činy. Policii utekl v roce 2005 během prohlídky domovní vily v Černošcích. Od dubna 2007 pobývá v JAR, kam přicestoval na falešný pas.

Soud v jihoafrickém Johannesburgu v únoru 2008 rozhodl, že nemá být vydán z JAR k trestnímu stíhání do Česka. Vyšší jihoafrický soud ale loni v září rozhodl o tom, že žádostí o Krejčířovo vydání se bude znovu zabývat nižší soud.

Autor: - poe - , ČTK Foto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ