Krejčíř měkne? Chce prý dohodu s vyšetřovateli, něco přizná

Domácí
21. 7. 2016 14:45
Radovan Kejčíř.
Radovan Kejčíř.

Radovan Krejčíř nejspíš v pátek po letech vyšetřování a soudů v Jihoafrické republice zahájí vyjednávání ohledně svého přiznání k několik trestným činům. Informoval o tom jihoafrický server IOL. Co by touto dohodou Krejčíř získal, není jasné.

Jednou z možností je, že chce urychlit procesy v JAR, které blokují projednání české žádosti o jeho vydání do Česka. V současné době je Krejčíř v Jihoafrické republice souzen v případu vraždy podnikatele libanonského původu Sama Issy.

Krejčíř se ve středu objevil před soudem v Johannesburgu, kde bylo oznámeno, že se snaží najít si nového právníka. Jeho předchozí advokát Cliff Alexander skončil, protože za své služby nedostal zaplaceno. Veškeré soudní výdaje pravděpodobně hradí Krejčířova rodina v České republice, v posledních týdnech však k žádným platbám nedošlo. Krejčířův majetek v JAR byl zabaven.

Při středečním soudním slyšení Krejčíř uvedl, že již téměř dokončil vyjednávání s novým advokátem, kterým by měl být Eric Bryer. Soud má v této kauze pokračovat v pondělí.

Čtyři zdroje blízké vyšetřování mezitím jihoafrickému serveru IOL sdělily, že Krejčíř požádal o schůzku s vyšetřovali, na které chce prodiskutovat své přiznání viny v několika trestních stíháních. Tyto aktivity přicházejí ve chvíli, kdy Krejčíř stáhl svou žádost o to, aby v JAR získal status uprchlíka. U jiného jihoafrického soudu přitom i ve čtvrtek pokračovalo jednání ohledně české žádosti o Krejčířovo vydání.

Kvůli Krejčířově žádosti o uprchlický status se dosud protahovalo extradiční řízení. Jak nicméně poznamenal server IOL, i kdyby Česká republika před soudy v JAR uspěla, pokud jde o Krejčířovo vydání, nakonec bude na ministrech spravedlnosti obou zemí, aby rozhodli, zda bude Čech poslán do vlasti.

Jednou z překážek vydání může být velké množství případů, ve kterých je Krejčíř souzen či vyšetřován. Jestliže by ale přiznal vinu, tím by se tento problém vyřešil a vše by se urychlilo, poznamenal jihoafrický server. Podnikatel by si poté mohl veškeré tresty vynesené v JAR odpykat v Česku.

Až k verdiktu v JAR zatím dospěl pouze jeden Krejčířův případ. V něm podnikatel dostal 35 let vězení za únos a mučení Bhekiho Lukheleho, bratra drogového dealera, který údajně zmizel i s 25 kilogramy pervitinu. V Česku byl Krejčíř mezitím odsouzen k 15 letům vězení za více než půlmiliardový daňový únik, snahu o vytunelování státního podniku Čepro, přípravu vraždy celníka a další trestné činy.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Stavbu obchvatu Přeštic o tři měsíce zpozdí výzkum archeologů

Domácí
12. 7. 2025

Asociace: Počet asistenčních zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni zdvojnásobil

Domácí
12. 7. 2025
ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ