Masakr v Brně
Advokát Dahlgrena asi požádá o propuštění na kauci
30.05.2013 10:37 Aktualizováno 30.05. 16:13
Advokát Američana Kevina Dahlgrena, podezřelého ze čtyř vražd v Brně, zřejmě podá žádost o jeho propuštění na kauci, i když se ještě definitivně nerozhodl. Po středečním prvním slyšení před soudem ve městě Alexandria ve státě Virginie to advokát Theodore Simon řekl kalifornskému listu The Tribune. Prokurátoři však prý velmi pochybují, že soud žádosti vyhoví.
Česká policie Dahlgrena obviňuje z vraždy manželské dvojice a jejích dvou synů v Brně-Ivanovicích. Američan je podezřelý, že své příbuzné, u nichž asi čtrnáct dnů bydlel, minulý týden usmrtil nožem. Těla prý odnesl do garáže, zabalil do textilií a zapálil.
Dahlgren ve čtvrtek přes Vídeň přiletěl domů do USA. Po příletu na washingtonské Dullesovo letiště byl zatčen a z rozhodnutí soudu uvězněn v nedaleké Alexandrii na jižním předměstí Washingtonu. Prokurátoři budou žádat, aby zůstal ve vazbě do doby, než české úřady dopraví do USA žádost k jeho vydání. Na přípravu žádosti mají 60 dnů.
Simon řekl, že o tom, zda požádá o propuštění klienta na kauci, se rozhodne do příštího čtvrtka, kdy soud v Alexandrii znovu zasedne.
Theodore Simon je považován za špičkového právníka a Dahlgrenova rodina si jeho služby nevyžádala náhodou. Specialitou uznávaného advokáta jsou totiž právě kauzy Američanů, kteří se v cizině dostali do rozporu se zákonem.
Stanice Radiožurnál informovala, že se Simon například rozhodující měrou podílel na osvobození Američanky Amandy Knoxové, odsouzené v roce 2009 v Itálii za vraždu spolubydlící. Právník s téměř čtyřicetiletou praxí hájil také Francouze Alaina Roberta, který bez povolení po světě slézá výškové budovy.
Simon je považován za znalce mezinárodního trestního práva a vůči justiční praxi v zahraničí má respekt. "Žádná země nemá monopol na spravedlnost," řekl před časem v rozhovoru pro list The Philadelphia Inquirer. "Má-li cizí stát jiný trestní zákoník, neznamená to ještě, že je to zákoník špatný."
Prokurátorka Patricia Haynesová ale už během středečního soudního líčení ohlásila, že se proti podobné žádosti postaví. Listu The Tribune pak řekla, že i kdyby Simon žádost o propuštění na kauci podal, je "velmi nepravděpodobné", že soud obhájci vyhoví.
Otázka případného vydání do České republiky je podle Haynesové plně v kompetenci amerického ministerstva zahraničí, možnosti amerického soudu jsou podle ní v tomto ohledu omezené.
Americké federální úřady zatím podle The Tribune ke kauze mlčí. Mluvčí ministerstva zahraničí odmítla případ komentovat s tím, že veškeré otázky by mělo zodpovědět ministerstvo spravedlnosti.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.