Advokát Kramarič nedostane od státu odškodné 13 milionů

Domácí
11. 5. 2015 16:02
Pražský advokát Julius Kramarič nedostane od státu odškodné.
Pražský advokát Julius Kramarič nedostane od státu odškodné.

Pražský advokát Julius Kramarič nedostane od státu žádné peníze za své trestní stíhání v procesu s údajným šéfem arménské mafie v Česku Andranikem Soghojanem. Právník požadoval odškodnění přes 13 milionů korun, uvedl Český rozhlas Radiožurnál (ČRo).

Podle obžaloby chtěl Kramarič uplatit dva svědčící vězně, aby u soudu lhali ve prospěch jeho klienta. Soud ale obhájce osvobodil. Kramaričovo chování označil za neetické, ale nikoli trestné. Odporovalo prý zákonu o advokacii.

"Jak vyplývalo i z usnesení rozhodnutí soudu, jednal pan Julius Kramarič v rozporu s advokátní etikou. Takže jsme také sáhli k nejnižší myslitelné formě satisfakce," řekla rozhlasu mluvčí ministerstva spravedlnosti Kateřina Hrochová. Ministerstvo tak konstatovalo, že bylo porušeno právo, žádné peněžité odškodnění ale Kramaričovi nepřiznalo. Advokát po státu požadoval za každý den trestního stíhání 10 tisíc korun.

Advokát podle obžaloby v roce 2010 před začátkem procesu se Soghojanem nabídl jednomu vězni půl milionu korun, když u soudu řekne, že vraždy, z nichž je viněn Soghojan, objednal a zorganizoval klíčový svědek Tagir Tarsžojev. Kramarič prý také chtěl, aby vězeň obvinil z korupce policisty, což měl dosvědčit další vězeň, kterému advokát údajně daroval drahé hodinky a půjčil 30 tisíc korun.

Obvodní soud předloni uznal Kramariče vinným z podplácení a uložil mu roční podmínku a zákaz výkonu činnosti advokáta na 2,5 roku. Městský soud v Praze ale rozsudek zrušil. Skutek se sice podle soudu stal, ale nebyla naplněna skutková podstata trestného činu podplácení. Městský soud zároveň Kramaričovo chování označil za neetické. Odporovalo prý zákonu o advokacii. Kvůli promlčecí lhůtě se případem nemohla zabývat advokátní komora v kárném řízení.

V kauze podalo dovolání Nejvyšší státní zastupitelství, které s verdiktem pražského městského soudu v Kramaričově kauze nesouhlasilo. Dovolání ale loni v září odmítl Nejvyšší soud, námitky nejvyššího žalobce označil za zjevně neopodstatněné.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Stavbu obchvatu Přeštic o tři měsíce zpozdí výzkum archeologů

Domácí
12. 7. 2025

Asociace: Počet asistenčních zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni zdvojnásobil

Domácí
12. 7. 2025
ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ