Akce Alcatraz. Případ anabolik ve věznici Mírov jde k soudu

Domácí
4. 8. 2015 12:33
Věznice Mírov na bývalém středověkém hradě v obci Mírov na Šumpersku.
Věznice Mírov na bývalém středověkém hradě v obci Mírov na Šumpersku.

Případ anabolik distribuovaných ve věznici v Mírově na Šumpersku míří po více než dvou letech vyšetřování k soudu. Státní zástupce podal tento týden obžalobu na pět lidí. Jde o dozorce věznice postaveného mimo službu, dva odsouzené a další dva lidi mimo věznici.

Podle žalobce z olomouckého krajského státního zastupitelství Lva Nováka bylo vyšetřování náročné vzhledem k sofistikované činnosti skupiny. Případem by se měl zabývat šumperský soud.

"Obžalobu jsem podal v pondělí k Okresnímu soudu v Šumperku. Dozorce postavený mimo službu je obžalován z přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby, všichni podezřelí jsou obžalováni za výrobu a jiné nakládání s látkami s hormonálním účinkem, jeden z odsouzených je obžalován z podplácení," řekl v pondělí Novák.

Případ odkryla Generální inspekce bezpečnostních sborů na začátku předloňského roku. Rozsáhlá akce měla pracovní název Alcatraz. Policie vyrazila do mírovské věznice v únoru 2013 na základě pátrání, při němž se ukázalo, že v káznici funguje distribuční síť.

"Vyšetřování bylo složité, trestná činnost byla prováděna sofistikovaným způsobem. Existovalo tam několik účtů, přes které procházely peníze, jež se používaly na obstarávání různých přípravků. Dokazování bylo dost komplikované," uvedl žalobce.

Ve dvou případech bylo podle něj prokázáno, že šlo o pronesení anabolik, které používali odsouzení na cvičení a růst svalové hmoty. "Vedle toho se jednalo i o pronášení jiných přípravků na cvičení, které neměly povahu anabolik. Ve své praxi mám zkušenost pouze s tímto případem," doplnil státní zástupce. Nejpřísnější trest v rozmezí tří až deset let podle něj hrozí obžalovanému dozorci. Jednomu z odsouzených hrozí rok až šest let vězení, zbývajícím třem hrozí sazba do jednoho roku. "U nich společenskou škodlivost zvyšuje skutečnost, do jakého prostředí byla anabolika určena, a také to, že to dělali opakovaně.
Proto se u těchto osob nepřistoupilo k mimosoudnímu vyřízení věci," dodal žalobce.

Distribuční síť dodávající přípravky vězňům do mírovské věznice fungovala podle žalobce minimálně přes jeden rok, obžaloba postihuje období z přelomu roku 2011 až 2012 až do začátku roku 2013. Podle žalobce bylo případů distribuce zřejmě daleko více, než postihuje obžaloba. Nepodařilo se je však zadokumentovat, aby mohly být souzeny.

Věznice Mírov patří k nejtěžším nápravným zařízením v zemi. Nyní si tam odpykává tresty zhruba 350 lidí; drtivá většina z nich je umístěna ve zvýšené ostraze. V mírovské věznici si odpykávají své tresty i doživotně odsouzení.

Autor: ČTK Foto: archiv , Horázný Josef

Další čtení

ilustrační foto

Lidé mají zájem o úsporné bydlení, kroky k němu jich dělá jen desetina

Domácí
20. 4. 2025
ilustrační foto

Z pískovny Čavyně směřovalo 300.000 tun materiálu na stavbu dálnice D4

Domácí
20. 4. 2025

Křesťané si dnes připomínají zmrtvýchvstání Ježíše Krista

Domácí
20. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ