Čechy a Němce rozdělují drogy: zoufalství na obou stranách

Domácí
16. 8. 2013 11:00
Výroba drog.
Výroba drog.

Máme stejný nápor jako Němci, říká šéf Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych. Tamní policejní odborář Hermann Benker si totiž bavorskému listu Frankenpost stěžoval, že situace u policie je kvůli českým drogám neúnosná. A Němci jsou na tom podle něj navíc hůř.

Zejména Bavoři a Sasové na Česko delší dobu apelují, aby zpřísnilo legislativu v oblasti drog, a neváhají se záležitostí zabývat i na evropské půdě. V posledních letech totiž výrazně vzrostla poptávka po typické české droze pervitin, v Německu nazývané crystal. Její produkce v pohraničí mnohonásobně vzrostla a zlepšila se i čistota látky.

Německý policejní odborář Benker si problém vysvětluje podobně jako někteří tamní politici: Češi problém neřeší dostatečně důrazně a větší část vyrobených drog v tuzemsku končí právě za spolkovou hranicí. A kontroly pak německé policisty maximálně zaměstnávají.

Odborář neví, o čem mluví

Proti tomu se ale ohrazuje ředitel českého protidrogového útvaru Jakub Frydrych. "Dovozovat objem výroby pervitinu v České republice podle toho, co oni zachycují v rámci záborového pátrání, mi přijde jako nesmysl a ukazuje to akorát na to, že ten člověk nerozumí tomu, o čem mluví," podivuje se Frydrych. "Bavíme se o latentním jevu, který nikdo nezná. My nevíme, kolik se toho tady vyrobí. Všechny expertní odhady jsou proroctví. Všechno je to ze zadržených drog nebo jsou to odhady, které se opírají o epidemiologická data od osob, které drogy užívají," vysvětlil on-line deníku TÝDEN.CZ.

V Česku je zhruba 35 tisíc uživatelů pervitinu, průměrná denní dávka je okolo jednoho gramu, z toho se pak vypočítává, jaký by mohl být zhruba objem výroby. "Není to fabrika, u které víme, kolik se vyrobí," říká policista.

Šéf zemských policejních odborů v Bavorsku Benker z kriminálky policejního prezidia v Bayreuthu je znepokojen neúnosným náporem na policisty, kteří jsou podle něj dlouhodobě přetížení. Likvidovat by se podle něj měly varny na území Česka.

"Nápor tam nepochybně je. Ale to je stejně i na českou policii. V tom souhlasím," reagoval na jeho slova pro on-line deník TÝDEN.CZ policejní ředitel Frydrych. "Ani česká, ani německá policie nejsou schopny přesunem svých kapacit reagovat na tyto rychlé změny na drogové scéně," dodává. Němci se totiž podle něj po vstupu Česka do schengenského prostoru na konci roku 2007 orientovali spíše na majetkovou trestnou činnost, jako jsou krádeže nebo vloupačky, která by mohla do Německa z Čech přijít.

Výhodný narkobyznys

"Od roku 2007, kdy nastoupili Vietnamci s marihuanou a později i s pervitinem, se problém přenesl nejvíce do drog a oni to kapacitně nestíhají. Ale úplně stejně se to týká i policejních kapacit v České republice v dotčených regionech," vysvětluje Frydrych. Vietnamští obyvatelé se totiž na výhodný nelegální byznys zaměřili v době vrcholící hospodářské krize. Vedle varen na metamfetamin pěstují ve velkém také tzv. indoor konopí, které je svým účinkem i několikrát silnější než to vypěstované běžným způsobem. "Pravdou ale je, že od roku 2009 je růst o několik set procent," uvádí policejní šéf.

Ať Němci apelují na Čechy sebevíc, poptávka přichází právě od nich. "Je to klasický nápor drogové turistiky. Převážná část osob, kterou oni chytají s tím pervitinem, jsou jejich vlastní občané," říká Frydrych. Němci totiž obvykle přijíždí do České republiky si svou dávku koupit sami. Podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila si ji řada z nich na českém území dokonce i aplikuje.

Unseren Kunden

Do zahraničí pak odchází podle expertních odhadů asi jen čtvrtina vyrobené produkce pervitinu. "To, že se ten poměr zvětšuje a dostalo se to k čtvrtině za posledních pět let, je vlivem produkční scény na české straně, která se přizpůsobila zájmu německých zákazníků. Tím myslím zapojení vietnamských struktur do velkoobjemové výroby pervitinu, která je zaměřena právě na odběratele z řad občanů Spolkové republiky Německo. Od roku 2009 to má neustále vzestupnou tendenci. Lze to pozorovat na datech, která dostáváme od kolegů z Německa," říká šéf české protidrogovky.

Podobné problémy s dovozem drog řeší Němci i na druhé straně země, a to s Belgií a Nizozemskem, odkud k nim narkotika také ve velkém proudí. Problém se Němci snaží řešit už asi 25 let. A teď do toho přichází ještě droga z východu. "My jsme jejich sousedi a shodou okolností jsme poměrně významnou producentskou zemí pervitinu, který je levnějším bratrem kokainu s obdobnými účinky," uvádí Jakub Frydrych.

Situace na drogové scéně se v pohraničí mění každým okamžikem a policisté se tomu musejí přizpůsobit. Například teď se distribuce omamných látek dostává do vietnamských tržnic v příhraničí. Podle Frydrycha si drogu obstaralo 80 procent zadržených právě tam.

Autor: Vendula KalhausováFoto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ