Celníci zajistili 500 lahví absintu. Obsahovaly až třicet procent metanolu

Domácí
10. 9. 2014 17:03
Nalezený absint obsahoval příliš vysoký podíl metanolu (ilustrační foto).
Nalezený absint obsahoval příliš vysoký podíl metanolu (ilustrační foto).

Zlínští celníci zajistili při kontrole v průmyslovém areálu v Bystřici pod Hostýnem na Kroměřížsku pět set lahví absintu s etiketou společnosti Vapa Drink, které obsahovaly až třicet procent metanolu. Množství metanolu mnohonásobně překračuje povolený limit.

"Na nebezpečnost lihovin, jejichž výrobcem měla být společnost Vapa Drink, upozorňovaly státní orgány již v průběhu takzvané metanolové aféry. Současný nález svědčí o tom, že veřejnost by měla být při nákupu a konzumaci lihovin nadále velmi obezřetná," upozornil mluvčí Generálního ředitelství cel Jiří Barták.

Dodal, že bližší informace k tomuto nálezu a ke kontrolní akci, která nyní ve Zlínském kraji skončila, budou poskytnuty na čtvrteční tiskové konferenci v Praze.

Vapa Drink má sídlo v Olomouci a provozovnu v Žeranovicích na Kroměřížsku, jež je i na etiketě absintu. Jednatel firmy Viktor Koláček je jedním z nepravomocně odsouzených v hlavní části metanolové kauzy, která si vyžádala pět desítek obětí. Zlínský krajský soud poslal v květnu Koláčka na 21 let vězení. Muž, jehož vzal soud hned do vazby, se odvolal.

Koláček podle obžaloby od hlavního distributora otrávené směsi Jiřího Vaculy převzal tekutinu s metanolem, ze které vyrobil alkohol pro další odběratele včetně spoluobžalovaného Libora Vanderky. Podnikatel Vanderka bydlí v Bystřici pod Hostýnem, kde celníci nyní našli absint s metanolem.

Vanderka podle obžaloby odebral alkohol vyrobený Koláčkem a dodal ho do Čech. Podle obžaloby Koláček s Vanderkou, jehož soud odsoudil na 20,5 roku, zavinili úmrtí dvou lidí. Krajský soud jim ukládal vysoké tresty i s ohledem na to, že otrávený alkohol distribuovali i po vypuknutí metanolové aféry. Vanderka skončil také ve vazbě a i on se proti rozsudku odvolal.
Metanolová aféra začala 3. září 2012. Obžaloba v hlavní větvi kauzy postihovala jen období do konce roku 2012. Hlavním aktérům kladla za vinu 38 mrtvých a dalších 79 intoxikovaných včetně lidí s trvale poškozeným zdravím. Krajský soud ve Zlíně odsoudil v květnu deset obžalovaných.

Nejtěžší, doživotní tresty, dostali dva údajní hlavní míchači otrávené směsi, Tomáš Křepela ze Zlína a Slovák Rudolf Fian. Mnohaleté tresty soud za obecné ohrožení uložil i dalším obžalovaným. Kromě Vaculy, který přijal patnáctiletý trest, se všichni odvolali. Případem se tak bude zabývat olomoucký vrchní soud. Kauzy dalších distributorů řeší soudy po celé zemi.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Bjoern Steinz

Další čtení

Jan Lipavský vede českou diplomacii od prosince 2021

Domácí
2. 7. 2025

Zlínský kraj zajistí posílení dopravy na Dny lidí dobré vůle ve Velehradě

Domácí
2. 7. 2025

Nymburskou nemocnici ochromil kyberútok, funguje v nouzovém režimu

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ