Krádeže a násilí
Česká mládež je čím dál brutálnější, všimla si policie
04.07.2017 05:00 Původní zpráva
Děti mladší patnácti let loni spáchaly 1250 trestných činů, u mladých lidí mezi patnácti až osmnácti lety věku jich bylo dokonce 2585. Meziročně jejich počet klesl v prvním případě o 58, v tom druhém o 162. Na druhou stranu narůstá agresivita dětí a mladistvých. Vyplývá to ze Zprávy o situaci v oblasti veřejného pořádku, kterou budou projednávat poslanci.
Nejčastějším trestným činem jsou krádeže a vloupání, kterých děti a mladiství měli na svědomí 1060. Násilných činů loni spáchali 466. V obou případech došlo k poklesu.
"Mládež páchá trestnou činnost častěji se spolupachateli a ve skupině, i když nejsou výjimkou útoky jednotlivce proti slabšímu či dvojice, která si svoji oběť vybere záměrně," konstatuje se v té souvislosti ve zprávě. Trestné činy přitom děti a mladiství páchají často živelně, pod vlivem emocí.
"Bývá typické, že si pachatelé plně neuvědomují, jaké následky jejich jednání zanechá na oběti, svůj podíl na následku zlehčují, nepřipouští si odpovědnost a nechápou, proč by měli být trestáni," uvádí dokument. "Pokud mládež páchá trestnou činnost, jejímž znakem je použití fyzického násilí, ať už se jedná o loupeže, ublížení na zdraví, znásilnění či vraždy, vyznačují se až nepochopitelnou brutalitou," dodává. U fyzických útoků narůstá agresivita a intenzita s cílem přemoci a zranit oběť. Pokud se oběť brání, pachatelé používají i kopy a údery na hlavu již klečící či ležící osoby.
U krádeží a vloupání pak bývá často motivem závislost na omamných a psychotropních látkách, hraní na výherních automatech nebo touha pořídit si značkové oblečení či mobilní telefony. V té souvislosti zpráva konstatuje, že Česko patří mezi země, kde děti nejčastěji pijí alkohol a kouří.
Na trestných činech páchaných mládeží se také podstatnou měrou podílí internet. Zde ovšem děti a mladiství figurují nejenom v roli pachatelů, ale také obětí. "Často zasílá své nahé fotografie (sexting), útočí na osoby neoblíbené v kolektivu (kyberšikana), zakládá si stránky na sociálních sítích v průměru od devíti let (byť Fcebook lze založit až od třinácti let), komunikuje důvěřivě s osobami, které nezná (snadné oběti vydírání) a podobně," uvádí ministerstvo vnitra v dokumentu. Počet trestných činů spáchaných prostřednictvím internetu navíc vzrůstá.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.