Chovatel pokousaný mambou už není v ohrožení života

Domácí
28. 2. 2011 17:26
Černá mamba rozhodně nepatří k nejpřítulnějším domácím mazlíčkům (ilustrační foto).
Černá mamba rozhodně nepatří k nejpřítulnějším domácím mazlíčkům (ilustrační foto).

Chovatel exotických hadů z Bruntálska, kterého v pátek večer uštkla jedovatá mamba černá, útok plaza přežije. Podle lékařů pražské Všeobecné fakultní nemocnice se jeho zdravotní stav výrazně zlepšil. "Dá se říct, že nyní je mimo ohrožení života," řekla mluvčí nemocnice Petra Pekařová.

Nemocnice zatím nemůže na základě přání příbuzných případ komentovat. "Můžeme říci, že vývoj je pozitivní. Oproti stavu, ve kterém jsme muže přejímali, se jeho stav výrazně zlepšil," řekla mluvčí.

Chovatele z Bruntálska nebezpečný plaz uštkl v pátek večer. Muž se ještě sám dopravil do nedaleké krnovské nemocnice. Tam jej lékaři uvedli do umělého spánku a napojili na plicní ventilaci. Jeho stav byl velmi vážný. "Jed mamby černé je velice silný a toxický, úmrtnost po uštknutí tímto hadem je vysoká," řekl mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl.

Podle dostupných informací měl chovatele štěstí v tom, že plaz při uštknutí do jeho těla nevypustil příliš velké množství jedu. "Přitom množství jedu je v těchto případech zásadní," řekla Pekařová.

Z Krnova pacienta přepravil vrtulník do Prahy. "Pacienta jsme předali do rukou lékařů Všeobecné fakultní nemocnice. V tomto zdravotnickém zařízení se nalézá specializované toxinologické centrum, jež se specializuje právě na případy intoxikací živočišnými jedy, zejména po uštknutí jedovatými hady," vysvětlil už dříve Humpl.

Černý zabiják

Černá mamba patří mezi nejjedovatější hady světa. Její jed je velmi silný a citlivý jedinec může bez podání séra zemřít do několika minut. Jed mamby černé je složen z více složek a je velmi prudký. Převládají neurotoxiny, které působí na mozková a míšní centra nervového systému. Další složky jsou hemolyzíny, které rozkládají červené krvinky a antikoaguliny zpomalující srážení krve.
Při jednom kousnutí vstříkne plaz oběti průměrně 100 až 120 mikrogramů jedu, dokáže však vstříknout dokonce 400 mikrogramů. Dávka smrtelná pro dospělého člověka je přitom už okolo deseti mikrogramů. Úmrtnost na uštknutí mamby černé je velmi vysoká. Jen málo obětí totiž má to štěstí, že dostanou protijed. Ten je vzácný, drahý a obvykle jej při sobě mají pouze lidé, kteří berou v potaz možnost setkání s mambou černou. Včasné podání je přitom základním předpokladem záchrany života.

 

 

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ