Dal bych jim to vypít! líčil u soudu syn oběti metanolové kauzy

Domácí
8. 10. 2014 16:05
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Ve Zlíně vypovídali pozůstalí po havířovských obětech metanolové kauzy. Ke zlínskému krajskému soudu museli na žádost obhajoby, státní zástupce ani senát na jejich osobním výslechu netrvali. Žádný z přítomných obžalovaných, kterými byli prodejci alkoholu Martin Svoboda a Václav Zlámal, nevyjádřil lítost a ani se pozůstalým neomluvili.

Emotivní bylo svědectví čtyřicetileté ženy, která kvůli otrávenému alkoholu přišla o matku. Podlehl mu i matčin přítel, k němuž měla také velmi blízký vztah a hovořila o něm jako o otci. Svědkyně nejprve popsala okolnosti úmrtí obou blízkých. Potvrdila, že "otec" chodil nakupovat levný rum do "budky", kam alkohol podle obžaloby dodával Svoboda.

Obžalovaný Martin Svoboda.Svoboda lítost neprojevil, svědkyni jen bez hnutí brvy položil otázku. Žena pak na závěr své výpovědi obžalované oslovila. "Matka měla mít 60 let, ale v září umřela. Místo kytky jí nosím svíčku na hřbitov. Jestli spíte s čistým svědomím, jestli s tímhle umíte žít... Važte si toho, že máte rodiče. Já už ani jednoho nemám," uvedla žena se slzami v očích.

Možnost omluvit se nevyužil ani Zlámal, v jehož stánku podle obžaloby koupila otrávený alkohol další žena. "Koupila si čepovanou vodku v trafice, co byla v televizi. Naměřili jí trojnásobné množství metylalkoholu, než je smrtelná dávka. Čtrnáct dní umírala v nemocnici. Kdyby to záleželo na mně, dal bych jim to vypít," líčil syn oběti.

U soudu vypovídal i policista Petr Blendowski, který znal Svobodu z dřívějška a mluvil s ním v cele předběžného zadržení. Vyšetřovateli tenkrát Svoboda výpověď odmítl. Blendowskému prý však řekl, že kupoval alkohol od výrobců, které nezná, ale má k tomu papíry. Podle policisty se v září 2012 v Havířově daly stánky, které nabízely rozlévaný alkohol, počítat v desítkách.

Stejně jako při jednání v hlavní větvi kauzy vypovídala znalkyně Marie Staňková, jejímž oborem je toxikologie. Zopakovala, že smrtelná dávka pro člověka je konzumace asi 24 gramů metanolu. Norma podle ní připouští v potravinářském lihu jen 0,5 gramu metanolu v jednom litru stoprocentního etanolu. Mírnější je u pěstitelského pálení ovocných destilátů, kde podle Staňkové připouští 15 gramů na litr stoprocentního lihu.

Zdravotní problémy člověk podle Staňkové může mít po konzumaci osmi gramů metanolu, poškození zraku hrozí po deseti gramech látky. Účinkymetanolu popisoval Miroslav Šafr z Ústavu soudního lékařství královéhradecké lékařské fakulty, předseda komise, jež zpracovávala znalecký posudek na poškozené z roku 2012, tedy asi na 120 lidí. Šafr uvedl, že u lidí, kteří konzumaci metanolu přežili, se stále ještě mohou projevit trvalé následky.

V ostravské větvi je obžalováno sedm lidí, všechny soud může uznat vinnými z obecného ohrožení se sazbou 12 až 20 let nebo výjimečný trest včetně doživotí. Doživotí zlínský soud v květnu uložil dvěma údajným míchačům směsi, dalších osm lidí z hlavní větve dostalo mnohaleté tresty. Hlavní líčení ve věci ostravské větve kauzy pokračuje v pondělí.

Autor: ČTK Foto: Shutterstock , ČTK , Glück Dalibor

Další čtení

Stavbu obchvatu Přeštic o tři měsíce zpozdí výzkum archeologů

Domácí
12. 7. 2025

Asociace: Počet asistenčních zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni zdvojnásobil

Domácí
12. 7. 2025
ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ