Varování VZP
Falešní pojišťováci zkoušejí důvěru lidí, nutí jim výhry
05.09.2014 14:59
Všeobecná zdravotní pojišťovna varuje všechny své klienty před podvodníky. V posledních dnech se objevilo hned několik případů, kdy se neznámí lidé vydávali za pracovníky pojišťovny a snažili se vloudit klientům do bytu, případně jim po telefonu prodat předražené zboží. VZP zdůrazňuje, že její zaměstnanci neprovádějí žádné činnosti, při kterých by potřebovali a chtěli vstupovat do bytů či domů svých klientů, a stejně tak neprodávají žádné zboží, ani zdravotního, ani jiného charakteru.
Jeden z doposud neobjasněných případů se stal dnes ráno na Svitavsku. Ženu z obce Koclířov kdosi telefonicky informoval o tom, že v 10 hodin dopoledne k ní přijde lékař s pracovníky VZP a bude jí měřit tlak a provádět další vyšetření. Klientka poté zavolala na pobočku VZP, aby si ověřila, zda jde skutečně o akci pojišťovny.
Kdo a proč ženě telefonoval, není zatím jasné. Jednoznačné naopak je, že VZP s tím neměla nic společného. Kdosi pouze zneužil jméno pojišťovny. Informaci v tomto smyslu také klientka z Koclířova od pracovnice na pobočce obdržela spolu s doporučením, aby vše oznámila policii. Dále VZP o události informovala Obecní úřad v Koclířově.
Pojišťovna v této souvislosti doporučuje svým klientům, aby do bytu nepouštěli nikoho, kdo by se vydával za pracovníka VZP. Nelze vyloučit, že v uvedeném případě šlo o trik zlodějů, jak se vloudit ženě domů a poté ji okrást.
Naopak zcela zřejmá je motivace u dalších dvou případů, které pracovníci VZP zaregistrovali tento týden na Vysočině. Ve Žďáru nad Sázavou a ve Velkém Meziříčí přišli na pobočky pojišťovny nezávisle na sobě mladá maminka a starší muž. Oba měli stejnou zkušenost - kdosi jim telefonem oznámil, že vyhráli zubní kartáček, pastu a další doplňky pro dentální hygienu. Jako klienti VZP prý mají možnost koupit tuto výhru za "zvýhodněnou" cenu zhruba tisíc korun. V opačném případě budou mít problém s proplácením zdravotní péče.
Ve všech uvedených případech šlo zjevně o podvodníky. Není jasné, zda věděli, že jsou jejich potenciální oběti skutečně klienty VZP, nebo zda to jen zkusili. Vzhledem k tomu, že VZP je nejsilnější pojišťovnou v Česku a je u ní registrováno bezmála 60 procent populace, mají podvodníci slušnou pravděpodobnost, že se při náhodném telefonátu strefí.
Doporučení, jak v podobných případech postupovat, jsou jednoduchá: • Není důvod pouštět domů kohokoliv, kdo by se vydával za pracovníka pojišťovny. VZP nevykonává žádné činnosti, při kterých by chodila za klienty do bytů. • Nekupujte zboží od nikoho, kdo tvrdí, že jedná jménem VZP. Pojišťovna nic takového neprovádí, nic neprodává a zákon jí dokonce komerční aktivity zakazuje. • Rozsah a dostupnost zdravotní péče, která je hrazena ze zdravotního pojištění, stanovují předpisy. Nic z toho proto nemůže být vázáno na jakékoliv soutěže apod. • Pokud se na vás jménem VZP obrátí někdo, o kom máte pochybnosti, ověřte si telefonátem na pobočku, zda jde skutečně o aktivitu pojišťovny. • Informujte VZP o všech podezřelých kontaktech, kdy se někdo mohl vydávat za její pracovníky (například se choval v rozporu s výše uvedenými body). |
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.