Petrohradský soud v pondělí nerozhodl spor mezi českým otcem a ruskou matkou o společnou dceru, kterou matka prý bez otcova vědomí loni odvezla do Ruska. Další líčení soud odročil na polovinu srpna.
"Další jednání bylo odročeno na 13. srpna," řekl Jan Kaše z konzulárního oddělení českého velvyslanectví v Moskvě.
Otec čtyřleté dívky se mohl přelíčení v Petrohradu zúčastnit, protože se mu podařilo získat vízum. S dcerou se ale neviděl, protože je nyní 1 500 kilometrů daleko u své ruské babičky. U soudu se domohl předběžného opatření, podle něhož smí s dcerou telefonicky hovořit a také se s ní v Petrohradě vídat. Proti tomuto opatření se však matka ještě může odvolat.
Matka dítěte tvrdí, že odjela s dcerou do Ruska kvůli nemoci své matky. Její právní zástupce při pondělním jednání navrhoval, aby styku otce s dítětem byli přítomni pracovníci sociální péče, zřejmě z obavy, aby otec bez svolení matky neodvezl dceru zpět do Česka.
Mezitím má opět jednat soud ve Vologdě, původním bydlišti matky, kde český otec napadá udělení ruského občanství své dceři místními úřady. Matka se mezitím přestěhovala do Petrohradu, kam vologdský soud předal i rozhodování o případném uznání rozsudku českého soudu, který dítě svěřil do otcovy péče. "Rozhodování petrohradského soudu o případném uznání českého rozsudku bude klíčové," míní i advokát otce dítěte Jurij Kirjušin. Zatím však není jasné, kdy se tato otázka na pořad petrohradského soudu dostane.
Otec: Za všechno může soudkyně
Další soudní rozhodování o úpravě styku rodičů s dítětem se má dostat na pořad jednání odročeného na srpen. Obě strany se totiž nedokázaly dohodnout na trávení dovolené s dítětem.
Otec dívky si již dříve stěžoval na přístup ruských úřadů, zaslal i otevřený dopis ruskému ministru zahraničí. Podle otce nesou svůj díl viny také české soudy. Jeho žádost o vydání předběžného opatření zabraňujícího matce vycestovat s dítětem totiž soudkyně nejprve zamítla a zákaz vydaný odvolacím soudem již přišel pozdě.
Ruské velvyslanectví v Praze v souvislosti s tímto případem minulý týden uvedlo, že ruská matka i s dcerou odjely do Ruska loni na jaře naprosto legálně a že dívka obdržela ruské občanství v souladu s ruským zákonem. Otec však donedávna nesplňoval podmínky k soukromým cestám do Ruska, respektive cesta by byla možná jen na pozvání jeho ruské manželky, která to však z hluboce osobních důvodů odmítá. Otci bylo také vysvětleno, že případný úmysl odvézt dceru z Ruska bez svolení matky by byl porušením ruského práva.
Velvyslanectví v dopise otištěném v listu Právo rovněž upozornilo, že dohoda z roku 1980 mezi SSSR a ČSSR o zamezení dvojího občanství, která řešení podobných situací ošetřovala, přestala platit v červnu 2006 na popud České republiky. A na popud české strany byla zrušena i dohoda o bezvízovém styku, která v letech 1997 až 2000 umožňovala lidem kdykoliv volně přejíždět přes hranice.
Ilustrační foto: ČTK