TV Barrandov
Íránec chtěl v ČR superpušky. U soudu viní policii z provokace
02.05.2013 18:50 Původní zpráva
Před Městským soudem v Praze znovu stanul Íránec Behrouz Dolatzadeh, který chtěl podle obžaloby v Česku loni v únoru nelegálně nakoupit stovky rychlopalných pušek M4. Cizinec to popírá a hájí se tím, že je obětí provokace, za kterou stojí policie. Soud mu neuvěřil a loni ho poslal do vězení, jenže Dolatzadeh uspěl s odvoláním a jeho případ tak teď musí trestní senát posoudit znovu. Informaci přinesly Hlavní zprávy TV Barrandov.
Americká útočná puška M4 umí podle údajů výrobce vystřelit přes 700 nábojů za minutu. Právě o tuto zbraň měl stíhaný Íránec projevit zájem nejdřív ve Spojených státech. Když mu tam obchod nevyšel, přesunul se podle policie do Prahy. Obžaloba ho viní z toho, že chtěl v Česku nelegálně nakoupit stovky těchto pušek za víc než čtyři miliony eur a převézt je bez potřebných povolení na Blízký východ.
Česká policie dostala od amerických kolegů upozornění a Dolatzadeha v rámci přísně utajené akce sledovala. Nasadila na něj agenty, kteří se vydávali za zbrojaře. Když s nimi cizinec uzavřel kontrakt na nákup zbraní a složil zálohu ve výši 40 tisíc eur, tak ho policisté loni v polovině února přímo v pražském hotelu Clarion, který je naproti ministerstvu průmyslu a obchodu, zatkli.
"Městský soud v Praze uznal loni v listopadu íránského občana vinným a vyměřil mu trest v délce 3,5 roku ve věznici s dozorem. Nechal také propadnout složenou zálohu a vyhostil muže na dobu neurčitou," shrnula pro TV Barrandov verdikt, který už v případu padnul, mluvčí soudu Markéta Puci. Jenže cizinec s trestem nesouhlasí. Trvá na tom, že pušky měly sloužit íránské policii a nic nezákonného s nimi provádět nechtěl.
Agent vydávající se za prodejce zbraní se ho prý pořád na něco vyptával, tak mu Dolatzadeh podle svých slov napovídal nějaké nesmysly, aby vypadal jako protřelý obchodník. "Pochopte, byl to policista, kterému šlo jen o to, aby mě zahnal do kouta a donutil mě říct něco špatného, co by se dalo považovat za nelegální. Jen jsem blafoval, chtěl jsem ukázat, že jsem v tomhle oboru zkušený," řekl před soudem Íránec. "Podstatné je, že se mělo jednat o policejní provokaci amerických agentů a českých agentů," je přesvědčený jeho obhájce.
Práce policie vyvolala dohady i u Vrchního soudu v Praze, který řešil Íráncovo odvolání. Soud nakonec odmítl nepodmíněný trest pro Dolatzadeha potvrdit a s řadou výhrad případ prvoinstančnímu senátu vrátil. Vadí mu třeba to, že řada důležitých svědků u soudu vypovídala v utajení. Například český agent, který s Íráncem obchod dojednával, vystupuje ve spisu pod krycím jménem Tomas Seibert a vypovídal prostřednictvím mikrofonu z jiné jednací místnosti. Podle Vrchního soudu v Praze přitom není důvod, aby musel při výslechu tajit svou podobu. Policejní prezident už ale vzkázal, že pravou identitu agenta odkrýt nedovolí. Další svědek, který se zdržuje v zahraničí, zase odmítá do Česka přijet s tím, že se tady bojí o svou bezpečnost.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.