Kauza vražd v rumburské nemocnici: soud začne v červnu

Domácí
19. 4. 2015 12:46
Oběťmi Marešové (vlevo) bylo pět žen a jeden muž.
Oběťmi Marešové (vlevo) bylo pět žen a jeden muž.

Soud s bývalou zdravotní sestrou Věrou Marešovou, která čelí obžalobě z vražd šesti pacientů v Lužické nemocnici v Rumburku, začne na konci června. Nařízeno je zatím deset jednacích dnů. Uvedla to mluvčí ústeckého krajského soudu Marcela Trejbalová. Marešová podle žalobce zabíjela bezmocné pacienty, aby si ulehčila práci. Ženě hrozí až doživotní vězení.

"Hlavní líčeno bylo nařízeno na 22. až 26. června a na 17. až 21. srpen," řekla Trejbalová. Zda soud stihne během deseti dnů projednat celou kauzu a případně i vynést rozsudek, není zatím jasné. Podle obžaloby usmrtila Marešová šest pacientů jednotky intenzivní péče draslíkem, poprvé údajně vraždila v roce 2010.

Všechny vraždy se podle obžaloby odehrály na jednotce intenzivní péče interního oddělení Lužické nemocnice. Všechny oběti byly vysokého věku a potřebovaly neustálou péči. Do krevního oběhu Marešová všem podle státního zástupce vpravila draslík,  "čímž vědomě na základě svých odborných znalostí způsobila rozvrat vnitřního prostředí, který měl za následek poruchy srdečního rytmu, takzvanou komorovou tachykardii s následnou zástavou srdeční činnosti a smrt", píše státní zástupce v obžalobě.

Podle informací znalci u Marešové neodhalili žádnou duševní nemoc nebo poruchu. Státní zástupce tvrdí, že si chtěla ulehčit v práci. "Takto jednala proto, aby si ulehčila od svých ošetřovatelských povinností, které měla vůči této pacientce, neboť se jednalo o osobu vysokého věku a nemohoucí, vyžadující neustálou zdravotní péči," popisuje žalobce jednotlivé vraždy.

Věra Marešová.Oběťmi Marešové bylo pět žen a jeden muž. Poprvé podle obžaloby vraždila v lednu 2010, pak na konci roku 2011, v dubnu 2012 a třikrát od února do června loňského roku. Marešová byla původně stíhána právě pro poslední vraždu. Vyšetřování prokázalo, že pacientku zabila velká dávka draslíku, která způsobila srdeční arytmii a smrt. Na případ upozornil lékař Petr Vondráček, který zemřelé pacientce nechal odebrat krev. Po dalším vyšetřování a na základě znaleckých posudků kriminalisté rozšířili obvinění o dalších pět skutků.

Klíčovým důkazem byly znalecké posudky. "Znalec potvrdil, že se i v těchto případech jedná o stejný způsob provedení čili o shodný modus operandi," řekl už dříve státní zástupce František Stibor.

Právě na způsob úmrtí pacientů se kriminalisté a znalci zaměřovali. Práci jim ztěžovalo to, že neměli k dispozici těla obětí. Kontrolovali tak zdravotní karty a záznamy z nemocnice s křivkami EKG. Podle Stibora policisté a znalci prověřovali všechna úmrtí na jednotce intenzivní péče v rumburské nemocnici, podezřelých případů našli 11. U pěti z nich nalezli stejné důkazy jako v případě první vraždy.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Hájek Ondřej

Další čtení

V Ledárnách Braník začíná dvoudenní oslava 40. narozenin skupiny Tři sestry

Domácí
16. 5. 2025

V Praze 7 začíná festival Máme otevřeno, zapojí se 56 kulturních objektů

Domácí
16. 5. 2025

Výstava v Turnově připomíná nejtragičtější československou horolezeckou výpravu

Domácí
16. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ