Neúspěšný zločin
Kečup a maliny místo krve. Případ fingované vraždy u soudu
24.09.2014 14:48
Výpověďmi plánované oběti i najatého vraha Ruslana Planina pokračoval v Liberci soud s bývalým jednatelem liberecké personální agentury H Personal Lukášem Havlíčkem. Podle obžaloby si loni za pět set tisíc korun objednal vraždu majitele této agentury Petra Skály. Třiatřicetiletý muž vinu odmítá, hrozí mu až dvacet let vězení nebo výjimečný trest. Soud bude po jednání odročen zřejmě na listopad.
Jednačtyřicetiletý Petr Skála u soudu uvedl, že ho počínání jednatele překvapilo. "Nejevil se mi jako člověk, který by něco proti mně měl," řekl. Když za ním přišel najatý Planin domů, nechtěl věřit, že se má stát obětí nájemné vraždy. Ukrajinec mu ale ukázal textovou zprávu od Havlíčka a poté s ním dokonce mluvil přes mobil. Skála se proto obrátil na svého známého kriminalistu a další dění už probíhalo pod dohledem policie.Skála dokonce naaranžoval vlastní smrt. "Odvezli jsme ho za Mníšek, ušpinili od bláta, aby to vypadalo, jako že jsme ho táhli. Svázali ruce za zády a nohy nad kotníky a namíchali maliny s kečupem, aby připomínaly krev. Část jsme dali i na levý spánek jako po průstřelu od střelné zbraně," vylíčil u soudu jeden z lidí, kteří pomáhali Skálovi vytvořit fotografie jeho fingované smrti. Ty později Ruslan předal Havlíčkovi.
Havlíček ale plánování vraždy odmítá, najatý Planin prý neměl Skálu zabít. Jen přesvědčit, aby přestal ze společnosti, kterou Havlíček v roce 2007 založil, vybírat peníze. "Na firmě mi záleželo," řekl Havlíček před soudem. Majitel si přes jeho nesouhlas měsíčně vybíral, údajně mimo účetnictví, sto tisíc až dvě stě tisíc korun, celkem se prý jednalo o tři miliony. Podle Skály to ale byly peníze určené na splátky prvotní půjčky od něj a dalších investorů ve výši 3,5 milionu korun, která pomohla rozvoji firmy. Tvrdí také, že vše bylo řádně evidováno.
Tři roky nezaměstnaný Planin u soudu řekl, že žádnou vraždu neplánoval a nabídku na odstranění majitele firmy nebral vážně. Peníze si přesto vzal, doma o tom mluvil s manželkou a poté kontaktoval Skálu. Na policii prý nešel proto, aby si oba muži mohli vzájemné spory sami vyjasnit. V jeho výpovědi byla ale řada rozporů. Tvrdil například, že dostal pouze jednou 380 tisíc korun, jeho manželka ale uvedla, že větší obnos peněz přinesl několikrát. To by odpovídalo i výpovědi Havlíčka. Mlžil i ohledně četnosti kontaktů s Havlíčkem a využití peněz. Prý je prohrál na automatu. O chvíli později ale prohlásil, že dokáže rodinu uživit gamblerstvím.
H Personal podle obchodního rejstříku nyní vlastní Volodymyr Kurychka, telefon uvedený na webu firmy neexistuje. Společnost dluží finančnímu úřadu, zaměstnancům, správě sociálního zabezpečení i zdravotním pojišťovnám. Skála u soudu řekl, po zatčení jednatele zjistil, že firma má dluhy za 27 milionů korun. Havlíček při výpovědi uvedl, že firma vedla dvojí účetnictví. Skála nic takového nepotvrdil, o hospodaření firmy prý měl přehled jen jednatel. Před jeho zatčením byl měsíční obrat společnosti devět milionů korun, pro jedenáct továren dodávala skoro pět set zaměstnanců. Skála v tomto oboru stále působí, založil si firmu HaP Personal.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.